Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
3e Electrotech - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > 3e Electrotech

3e Electrotech Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj 3e Electrotech adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

3e Electrotech Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

3e Electrotech

Sektörel Dergisi

Değerli okurlar,

2002 yılında buyana uygulanan serbest tüketici sistemi, 2017 yılıyla birlikte yeni bir evreye daha girdi. Çünkü serbest tüketici olmak için uygulanan limit bu yıl daha da düşürüldü. Ancak konut tüketicisinin bu imkan daha çok yararlanabilmesi için sistemin özelliklerini iyice incelemesi şart. Ayrıca piyasa şartlarının da gelişmesi gerekiyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre “İletim sistemine doğrudan bağlı olan tüketiciler”, “Bir önceki takvim yılında veya içinde bulunulan yılda, serbest tüketici limitini aşan miktarda elektrik tüketilen kullanım yerinin kullanım hakkına sahip ya da kullanım hakkını edinen tüketiciler”, “Organize sanayi bölgesi tüzel kişilikleri” serbest tüketici sayılıyor. Ayrıca “Elektrik enerjisi tüketimleri tek bir ortak sayaç ile ölçülebilen birden fazla gerçek ve/ veya tüzel kişinin tükettiği toplam elektrik enerjisi miktarının serbest tüketici limitini geçmesi durumunda” bu kişilerin birlikte serbest tüketici niteliği kazandığı da kabul ediliyor.

Tüketiciler, serbest tüketici olup olmadıklarını, görevli tedarik şirketi tarafından gönderilen ya da bırakılan ödeme bildirimi veya faturalarda görebilir. Ödeme bildirimi veya faturalarda; aboneliğe ait cari yıl ile bir önceki takvim yılı tüketim miktarları yer alır. Serbest tüketici olmak için bu miktarın o yılla ilgili EPDK tarafından belirlen limiti geçmesi gerekiyor. Yeni limitlere göre serbest tüketici olma hakkına sahip ve bunu kullanmak isteyen mesken tüketicisinin EPDK’dan lisans almış tedarik şirketlerinden herhangi birisiyle ikili anlaşma imzalaması gerekiyor. Bu noktada tüketicilerin, sözleşme imzalayacağı şirketin EPDK’nın internet sayfasındaki tedarikçi listesinde bulunup bulunmadığını kontrolü çok önemli. Halen 214 adet tedarikçi lisansı sahibi oyuncu bulunuyor. Benzer süreç ticari ve mesleki amaçla elektrik tüketen aboneliklerde de geçerli. Serbest tüketici kapsamında yer alan tüketicilerin tedarikçisini seçme hakkını kullanmaları halinde; elektrik sayaçlarının EPDK tarafından yayımlanan düzenlemelere uygun çok zaman dilimli ölçüm yapabilen elektronik sayaçlar olması gerekiyor. Bu kapsamda serbest tüketici sözleşmesi yapan konut abonelerinin düzenlemeye uygun olmayan sayaçları dağıtım şirketi tarafından ilgili ay içerisinde değiştiriliyor. Ancak sayacın uygun olmaması, tedarikçi seçme hakkının kullanılmasına engel teşkil etmiyor. Ayrıca yeni sayaca ilişkin maliyeti dağıtım şirketi karşılıyor ve tüketiciden herhangi bir bedel talep edemiyor. Öte yandan sayaçlar, en az 25 en fazla 35 günlük dönemlerle dağıtım şirketi tarafından her takvim ayında bir defa okunuyor.

Kerem Kurul

  • Arşiv Sayısı : 47
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

3e Electrotech Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017