Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Art'ı Mekan - Dekorasyon Mimarlık Dergisi
Ana Sayfa > Art'ı Mekan

Art'ı Mekan Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Art'ı Mekan adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Art'ı Mekan Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Art'ı Mekan

Dekorasyon Mimarlık Dergisi

Biz insan mıyız?

Birinden diğerine yetişebilme telaşları arasında aman çakışmasın kaygısıyla dolu dolu ve deli dolu geçirdiğimiz bu süre, özlediğimiz havayı sonuna kadar soluma fırsatı yarattığı için oldukça değerliydi. İlerleyen sayfalarımızda bu keyifli yolculuğumuza sizler de tanık olacaksınız.

Yarattığı farkındalıktan sorgulattığı kavramlara, yaratıcı potansiyeli ortaya çıkarmaktan tasarım kültürünü oluşturmaya yönelik birçok etkinliğe ev sahipliği yapan ve bu bağlamda büyük bir organizasyon olan Tasarım Bienali, kuşkusuz en uzun soluklu ve en güçlü etkinliklerden biriydi Türkiye için.

“İnsan” ve “tasarım” arasındaki yakın ilişkinin arkeolojiden son teknolojiye, bilimden iletişime, tıptan çevreye, pek çok farklı alanda ele alındığı 50 üzerinde ülkeden 250 katılımcının 70’in üzerindeki projenin ziyaretçilerle buluştuğu bu organizasyon, tüm dünyaya kulakları sağır eden bir soru soruyordu aslında: “Biz insan mıyız?”

Bizi insan yapan şey tasarım. İlk aletlerden, katlanarak genişleyen insan kabiliyetine, sosyal yaşamın temelinde tasarım var. Öte yandan tasarım, eşitsizlikler ve yepyeni görmezden gelme biçimleri de oluşturuyor. Bir yandan dünyada hiç olmadığı kadar insan savaş, kanunsuzluk, yokluk ve iklim şartları nedeniyle zorunlu olarak yerinden olurken, diğer yandan insanın genetik yapısı ve iklimin kendisi aktif olarak yeniden tasarlanıyor. Artık ‘iyi tasarım’ olgusuna sığınamayız. Tasarımın baştan tasarlanması gerekiyor.” diyerek Tasarım Bienali’nin konusunu özetleyen kürotörler Colomina ve Wigley’e göre asıl meselemiz tam olarak bu: İnsanlığı tasarım aracılığı ile bir kez daha düşünmek.

Artık bundan daha acil bir şey düşünemeyen tasarım dünyasının dinamikleri tüm insanlığı bunu sorgulamaya çağırıyor.

Yaratıcı disiplinlerden tüm katılımcılara yönelttikleri sorularla, açık çağrılarla, ünlü düşünür ve filozofların kaleme aldıkları makalelerle yola çıkan bienal ekibi; insanlığa ve tasarıma dair büyük soru işaretlerimizi giderme peşinde...

Fatoş Altıntaş Yılmaz

  • Arşiv Sayısı : 47
  • Son Sayı : Kasım-Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Art'ı Mekan Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017