Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas Tarih - Kültür Sanat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas Tarih

Atlas Tarih Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas Tarih adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Tarih Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas Tarih

Kültür Sanat Dergisi

Doktor Paspatis’in gör dediği

19. yüzyılın tam ortasında Yedikule Rum Hastanesi’nde görev yapan Doktor Aleksandros Paspatis, bir cerrah olmanın yanı sıra Türkiye’de adı bilinmeyen önemli bir bilim insanı. Modern Avrupa dilleri, Yunanca, Türkçe, Farsça, Arapça, Süryanicenin aralarında bulunduğu 16 dil bilen bir Bizans tarihçisi ve arkeoloğu olan Paspatis, aynı zamanda müdür olarak görev yaptığı hastaneye gelen hastaların kayıtlarıyla çok önemli bir istatistik çalışma hazırladı. Buna göre 1800’lerde çeşitli hastalıkların kentin hangi bölgelerinde sıklıkla görüldüğü, hangi meslek gruplarının ne tür hastalıklara karşı zayıf olduğu ortaya konuyor, ayrıca yaşadıkları yerler ve alışkanlıkları hakkında bulunmaz bilgilerle “İstanbul’un bakımsız yüzü” ortaya çıkıyor. Boğaziçi Üniversitesi Araştırma Görevlisi F. Melike Sümertaş, Doktor Paspatis’in yaşamını ve Bizans tarihine yönelik faaliyetlerini anlatırken Yedikule Hastanesi’ndeki çalışmalarından örnekler verdi.

Bu sayıda yakında kitap olarak yayımlanacak Ali Fethi Okyar foto-biyografisi çalışmasından çok özel fotoğraflarla ömür boyu birlikte mücadele veren iki asker ve devlet adamının hikâyesi var. Ali Fethi Okyar’ın aynı ismi taşıyan torunu Ali Fethi Okyar, büyükbabası ile Mustafa Kemal’in öğrencilik yıllarından ölene kadar süren kader ortaklığını aile arşivinden bir kısmı ilk kez yayımlanacak fotoğraflar eşliğinde Atlas Tarih’e anlattı.

Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümüyle ilgili dosyalarımıza devam ediyoruz. Büyük Harp’in Osmanlı İmparatorluğu için en zorlu yıllarından biri 1916’ydı. Bu dönem Sina-Filistin ve Hicaz cephelerinde Ortadoğu haritasını yeniden çizen gelişmelerin başlangıcı oldu. Hicaz bölgesinde Arap isyanı kendini gösterirken, Sina ve Filistin Cephesinde Britanya gücünün ileri harekâtı başlıyordu. Çanakkale Cephesi araştırmalarının uzman ismi Dr. Tuncay Yılmazer, Sina-Filistin ve Hicaz cephelerinde 1916 sonuna kadar yaşananları yazdı. Dr. Orhan Koloğlu da günümüzde Musul bölgesinde ortaya çıkan gelişmeler üzerine Lozan öncesi ve sonrası Musul meselesinin nedenlerini ve sonuçlarını değerlendirdi.

Sağım Solum Tarih bölümünde bu sayı Osmanlı’nın Arnavutları yer alıyor. Doç. Dr. Mehmet Ö. Alkan Tepedelenli Ali Paşa, Kavalalı Mehmet Ali Paşa, İskender Bey, Şemsettin Sami, Enver Hoca gibi tarihte iz bırakmış Arnavutların öykülerini kaleme aldı.

Bu sayıda İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Feza Günergun ile 26 Aralık’a kadar sürecek Bilim Tarihi Sergisi üzerine röportaj gerçekleştirdik. Bir başka röportaj konumuz ise Türkiye’de yapılan ilk Hitit kazıları hakkında. Louvre Müzesi Uzmanı İsabel Bonora Andujar, Arkeolog LouisDelaporte’un 1930’larda Malatya’daki arkeoloji faaliyetlerini anlattı.

Yeni sayıda Gazanfer İbar, “Eşek”ten düşürüp “Diken” batıranlar başlığıyla Osmanlı’nın ilk mizah dergilerini, Gökhan Akçura Türkiye’nin en ünlü dans hocası Panosyan’ın öyküsünü, Cengiz Kahraman tiyatro oyuncusu ve ünlü piyango satıcısı Cüce Simon’un hikâyesini, Pelin Batu Jules Verne’den ilham alıp dünyayı 72 günde dolaşan cesur gazeteci Nellie Bly’ı, Ayla İbar özel fotoğraflarla Tarık Akan’ın sinema yaşamını, Mehmet Sindel provokatif filmlerin yönetmeni Jodorowsky’yi, Erol Makzume Tarabya’da artık var olmayan Osman Ağa Camii’ni, Sermet Erkin Hamiyet Yüceses’i yazdı.

KANSU ŞARMAN

  • Arşiv Sayısı : 1
  • Son Sayı : Aralık 2016 - Ocak2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Atlas Tarih Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017