Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas Tarih - Kültür Sanat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas Tarih

Atlas Tarih Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas Tarih adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Tarih Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas Tarih

Kültür Sanat Dergisi

150. yılında Abdülaziz’in Avrupa seferi

On dokuzuncu yüzyılda Kırım Savaşı’nın ardından 1856 yılında yapılan Paris Konferansı Osmanlı’nın Avrupa milletler topluluğunun bir üyesi olduğunu belgeledi. Osmanlı, Sultan III. Selim ve II. Mahmut dönemlerinde batılılaşma yönünde adımlar atmaya başlamıştı. Ancak 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar hiçbir Osmanlı padişahı Avrupa’da bir ülkeyi ziyaret etmemişti. Sultan Abdülaziz 1867 yılında bu anlamda bir ilki gerçekleştirdi. Fransa İmparatoru III. Napoléon’un o yıl Paris’te gerçekleşecek olan Evrensel Sergi’ye onur konuğu olarak daveti üzerine deniz yoluyla Fransa’ya gitti. Paris’te İmparator III. Napoléon ve İmparatoriçe Eugénie tarafından büyük bir ilgiyle ağırlanan Sultan Abdülaziz Evrensel Sergi’yi gezdi, Paris ve çevresini dolaştı, Avrupa’nın önemli siyaset adamlarıyla görüşme fırsatı buldu. Fransa’dan İngiltere’ye geçerek Kraliçe Victoria’nın konuğu oldu. Burada şerefine düzenlenen konser ve balolara katıldı, görüşmeler yaptı. Dönüş yolunda kendisine tahsis edilen özel trenle gittiği Liege’de Belçika Kralı II. Leopold’la, Koblenz’de Prusya Kralı I. Wilhelm ile buluştu. Avusturya İmparatoru Franz Joseph’in konuğu olarak bir süre de Viyana’da kaldı; tiyatroya gitti, müzeleri ziyaret etti. Buradan Tuna Nehri üzerinden Budapeşte’ye, oradan da Tuna Valisi Mithat Paşa ile görüştükten sonra İstanbul’a döndü. Bu yolculuk sırasında kendisinden sonra tahta çıkacak iki şehzade Murat ve Abdülhamit efendiler ile oğlu şehzade Yusuf İzzeddin de eşlik etti.

Bu sayıda Sultan Abdülaziz’in tam 150 yıl önce yaptığı bu özel seyahati dosya konusu yaptık. Prof. Murat Özyüksel Abdülaziz’in Avrupa seyahati öncesi ve sonrasında Osmanlı’daki batılılaşma hareketini anlattı. Ayrıca seyahatten günümüze kalan fotoğraflar, belgeler, gravürler ve objelerin görselleri üzerinden ziyaretin dikkat çekici yanlarıyla ilgili bir kolaj hazırladık.

Yeni sayıda Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sini günümüz Türkçesine aktaran Seyit Ali Kahraman ile söyleşi gerçekleştirdik. Kahraman Seyahatname’nin bilinmeyen yönleri ile yıllardır çeşitli çevrelerde Evliya Çelebi’nin eserinde abartılı ifadeler kullandığı yönünde yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Haziran-Temmuz sayımızda Türk yazın dünyasının iki önemli kadın yazarı hakkında makalemiz var. Erol Üyepazarcı aşk romanlarının unutulmaz yazarı Kerime Nadir’i, Pelin Batu da şair, yazar, gazeteci Suat Derviş’i anlattı.

Sağım Solum Tarih’te Doç. Dr. Mehmet Ö. Alkan idman şenliğinden spor bayramına geçişin öyküsünü kaleme aldı.

Ayrıca Yunan, Ermeni ve Arap harfli coğrafya kitaplarını Gazanfer İbar, “Deli” sıfatı ile anılan Sultan İbrahim ile Prof. Halil İnalcık’ın “Osmanlı Rasputun’i dediği Cinci Hoca ilişkisini Olgay Söyler, Birinci Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyen Arşidük Ferdinand suikastını Enver Güney, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e bayram kutlamalarını Gökhan Akçura, 200. yaşında Ayvazovski’nin iki şehri Feodosiya ve İstanbul’u Semih ve Diana Kalkanoğlu, Kız Kulesi plajını Cengiz Kahraman yazdı. Mehmet Sindel sinema tarihinde Ingrid Bergman’ı, Sermet Erkin gösteri dünyasında Karagöz ustalarını anlattı.

KANSU ŞARMAN

  • Arşiv Sayısı : 4
  • Son Sayı : Haziran-Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Atlas Tarih Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017