Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas - Gezi Seyahat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas

Atlas Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas

Gezi Seyahat Dergisi

Evliya Çelebi’den Dağıstan Padişahları

Osmanlı ve komşusu coğrafyayı dolaşan ve gördüklerini ünlü Seyahatname’sinde toplayan büyük gezgin Evliya Çelebi’nin, yolculuk ettiği yerler arasında yaşayışları, dilleri, dinleri, gelenekleri, örf ve âdetleri, tarihleri ve hakkında en ayrıntılı bilgi verdiği yerler arasındadır Kafkasya. Evliya Çelebi, XVII. yüzyılda Kafkasya’ya 1640, 1647 ve 1666’da olmak üzere üç defa seyahat etmiş. 1647’deki seyahati sırasında Erzurum ve Erivan üzerinden Azerbaycan ve ardından Kuzey Kafkasya’ya gelmiş, Hazar Denizi kıyısındaki Derbent’te kalmış ve buradan sonra tüm Dağıstan’ı dolaşıp Tiflis üzerinden Erzurum’a geri dönmüş. Çelebi, 1666’daki seyahatinde de Dağıstan topraklarına gelip ve bölgenin tarihi hakkında bilgilere, gözlemlerine, kimi hayali söylemlere yer veriyor.

“Burası yedi hanlık ve kırk yedi kadılık yerdir” diye anlattığı bu son Dağıstan seyahatinde önemli bilgiler verdiği yerler arasında, Kumukların yaşadığı Hazar Denizi kıyısındaki bölge de var. Çelebi bu bölgenin insanlarının yaşayış biçimlerine, etnik çeşitliliklerine, inanışlarına, coğrafyaya ve ekonomisine dair gördüklerini, duyduklarını aktarıyor. Kumukların lideri şavkalları (İslamiyetten sonra şamhal) “Dağıstan padişahı” olarak tanımlayan Evliya Çelebi, Targu şehrinden (günümüzde Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale) bahsederken şunları söylüyor: “…bu diyarda akçe pul yoktur. Ancak her şehirde haftada bir meydanda bazar-ı azim durup herkes meydana çıkarup sahabe-i kiram gibi değiş ve dokuş edüp geçinirler” Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Targu’dan sonra bilgi verdiği yerlerden biri de yine şimdi Mahaçkale’ye bağlı olan Enderey. Evliya Çelebi, Enderey’i “belde-i kadim” olarak tanımlıyor. Osmanlı’da Kafkaslar’ı aşıp Dağıstan’a seferler düzenleyen Özdemiroğlu Osman Paşa’nın şehri, 1578’de Acemlerden alıp Dağıstanlılara verdikten sonra şavkalların “kâh Tarku’da kâh Enderey’de” oturduklarını anlatıyor.

Peki, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde anlattığı Dağıstan’ın kadim halklarından Kumukların coğrafyası günümüzde ne durumda? Kumuklar şimdi nasıl yaşıyor? Atlas yazarı Yusuf Erkan, Hazar Denizi kıyısındaki Mahaçkale’ye gitti. Kıpçak Türkçesinin bir şivesini konuşan Kumukların yaşayışlarını, edebiyatını, folklorunu, türkülerini ve tarihten günümüze aktardıkları geleneklerini anlattı.

Yeni sayımızda kapak konumuz, Atlas fotoğrafçısı Turgut Tarhan’ın birbirinden çarpıcı fotoğraflarıyla ve Yahya Çiftçi’nin anlatımıyla sayfalarımıza taşıdığımız falezler. Gelin Anadolu kıyılarının bu boyun eğmez vahşi direnişçilerinin, inatçı dalgalarla milyonlarca yıldır süren kimi zaman dingin, kimi zaman delişmen ahbaplıklarına tanıklık edelim.

Bu sayıda Atlas ekibinde değişiklikler de oldu. Atlas’ın kuruluşundan bu yana editörlük ve yazı işleri müdürlüğü yapan, derginin her satırı üzerinde hassasiyetle çalışan, “derginin hafızası” Hüseyin Keçe ile Atlas’ta fotoğrafçı, fotoğraf editörü ve yayın yönetmenliği yapan arkadaşımız Sinan Çakmak ayrıldılar. Daima Atlas ailesinin parçası olacak arkadaşlarımıza ekipçe başarı ve mutluluk diliyoruz.

Sinan Çakmak

  • Arşiv Sayısı : 62
  • Son Sayı : Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Atlas Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017