Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Atlas - Gezi Seyahat Dergisi
Ana Sayfa > Atlas

Atlas Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Atlas adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Atlas Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Atlas

Gezi Seyahat Dergisi

Boğazın Sokak Çocukları

İstanbul’da yaşayıp boğazı denizden geçmek için vapur veya motor kullananlar mutlaka rastlamışlardır yunuslara. Peki bu sevimli hayvanların İstanbul’un yerleşik türleri olduğunu kaçımız biliyorduk? Atlas olarak Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’ndan İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Ayhan Dede ve Yard. Doç. Dr. Arda M. Tonay ile birlikte boğazın yunuslarını dosya konusu olarak hazırladık. Dede ve Tonay yunusların eski çağlardan bugüne boğazdaki varlıklarını, efsanelerini, tür farklılıklarını, beslenme alanlarını, grup yaşamının özelliklerini ve hatta yemeyi sevdikleri balıkları yazdı. Atlas fotoğrafçıları Gökhan Tan ve Turgut Tarhan, afalina, tırtak ve mutur isimli üç ayrı türü bulunan yunusları Boğaziçi’nde Poyrazköy ve Garipçe sahilinde izledi ve fotoğrafladı. Dosyamızdaki fotoğrafların bir bölümü de Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın yunus gözlemi sırasında çektikleri birbirinden ilginç karelerden oluşuyor.

“Hıdrellez gecesi bahçede bir yeşil soğanın iki yaprağı bir hizada kesilir, birine beyaz öbürüne kırmızı iplik bağlanır. Beyaz ip bağlanan uzarsa baht açıklığına, kırmızı ip bağlanan uzarsa tersine işarettir.”

Atlas bu sayısında yaşadığımız coğrafyanın en eski geleneklerinden hıdrellezin tarihine, kültürüne, günümüzdeki kutlanışına dikkat çekiyor. Halk kültürü uzmanı Sabri M. Koz Anadolu’da mânilerinden yemeklerine, inanışlarından âdetlerine hıdrellez kültürünü kaleme aldı.

Yazar Ahmet Ümit, Mısır’ın başkenti Kahire’deki ölüler şehrinde gördüklerini ve ölümle iç içe yaşamanın ona düşündürdüklerini bir edebiyatçı olarak Atlas’a anlattı.

Murat Taner, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında kanyonları, kayalıkları ve kaktüsleriyle bildiğimiz ıssız toprakları yazdı ve fotoğrafladı. Serkant Hekimci de Vietnam’da Mekong Deltası’nda teknelerle alışveriş yapılan yüzen pazarı aktardı.

Yeni sayılarda ve keşiflerde buluşmak üzere...

Kansu Şarman

  • Arşiv Sayısı : 65
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Atlas Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017