Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Best - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Best

Best Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Best adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Best Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Best

Sektörel Dergisi

Merhaba

BEST Dergisinin Mart sayısında olası İstanbul depremine karşı sigorta sektörünün aldığı önlemler, zorunluk trafik sigortalarındaki sigortasızlık oranları ve otomatik katılımın ilk 2 ayında gelinen nokta, şirketlerin kazandığı tecrübeler gibi haberleri ve araştırmaları okuyabilirsiniz. Bunların yanı sıra bireysel emeklilik ve sigorta sektörüne yönelik en güncel haberler ve röportajlar da BEST Dergisinin Mart sayısını dolduruyor.

Gerçekleşmesi beklenen olası İstanbul depremi insanları hem korkutuyor hem de önlem almaya zorluyor. Türkiye’de uygulanan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) böyle dönemlerde toplumun yaralarını sarmak ve zararlarını karşılamak için kuruldu. DASK dışında hayat, konut, işyeri, kasko gibi ürünler olmak üzere sigorta sektörü birçok ürünle deprem teminatı sağlıyor. Sektör olası İstanbul depreminde hasarın yüzde 25’inin sigorta sektörü tarafından karşılanacağını öngörüyor.

Zorunlu trafik sigortalarındaki sigortasızlık oranlarını incelediğimiz infografik haberimizde; sektörün en önemli branşlarından biri olan trafik branşındaki sigortasızlık oranlarını inceledik. Türkiye’de bulunan 21,090 milyon araçtan 4,5 milyonunun zorunlu olmasına rağmen trafik sigortası bulunmuyor. Son 4 yıllık sigortasızlık oranlarını incelediğimizde 2013 yılında yüzde 20, 2014’te yüzde 16 ve sigorta primlerinin artış gösterdiği 2015 yılında yüzde 23’e yükselirken, 2016 yılında yüzde 21 seviyesinde seyretti. En fazla sigortasız araç türü yüzde 66 ile motosikletler olurken, sigortasızlık oranı en düük araç türü yüzde 10 ile otomobiller oldu.

1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren otomatik katılım uygulaması ile toplamda 14 milyonun üzerinde kişinin sisteme dahil olması bekleniyor. Çalışılan şirket büyüklüğü ve niteliğine göre kademeli geçiş olması planlanan sistemde ilk aşamada 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektör çalışanları geçiş yapıyor.

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 24 Şubat 2017 tarihli verilerine göre Ocak ayı sonunda 123 bin 423 olan otomatik BES katılımcı sayısı, Şubat ayı sonu itibarıyla 914 bin 481 kişiye ulaşmış bulunuyor. Otomatik katılımda ulaşılan katılımcı sayısı bugün BES’te bulunan toplam katılımcı sayısı bugün BES’te bulunan toplam katılımcı sayısının yüzde 13,57’sini oluşturuyor. Otomatik katılımdan yararlanan katılımcılardan elde edilen sertifika sayısı Ocak ayı sonunda 123 bin 437 adet iken Şubat ayı sonunda 915 bin 647 adete yükselmiş bulunuyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki en önemli reformlardan biri olan otomatik katılım sürecinde emeklilik şirketleri kurumlara ulaşma ve çalışanları sisteme dahil etme konusunda ciddi tecrübeler kazandı. Operasyonel süreçler, firmalara ulaşarak sistemi anlatma, kayıt ve tahsilat süreçlerinde de ciddi tecrübeler kazanan şirketler; Nisan ayında sisteme dahil olacak 2. kademede de bu tecrübeleri kullanacaklarını ifade ediyor ve hizmet kalitesini artırmak adına yatırımlarına devam ediyor.

Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da sigorta ve emeklilik sektörünün tecrübeli isimleriyle yaptığımız röportajlara yer veriyoruz. BEST Dergisine bu ay misafir olan röportaj konuklarımız AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca, Agito Genel Müdürü Mutlu Uğursal ve IMC Brokerlik Genel Müdürü Muhittin Yurt’un yanıtlarını keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Mutlu bir Mart ayı geçirmeniz dileğiyle

Saygılarımızla

  • Arşiv Sayısı : 35
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Best Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017