Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Best - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Best

Best Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Best adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Best Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Best

Sektörel Dergisi

ENERJİ VERİMLİ SİSTEMLER VE UYGULAMALARI

Fosil yakıtların azalması ve fiyatlarının artması hem de çevreye verdikleri zararın farkına varılması nedeniyle “enerji verimliliği” ve “sürdürülebilirlik” kavramları geleceğin en önemli iki kavramı olarak öne çıkıyor, hayatın her alanında ve tabii ki binalarda da enerji tasarrufu önem kazanıyor, böylece hem kullanıcılar hem de firmalar enerji verimli sistemlere yöneliyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde çevre dostu uygulamaların sayısı hızla artarken Türkiye’de de buna paralel olarak umut verici gelişmelerin yaşandığını söyleyebiliriz.

Enerji verimliliğinde en önemli faktör enerji tasarrufudur. Enerji tasarrufunda unutulmaması gereken nokta mevcut tüketilen enerji miktarının kalite ve performansı düşürülmeden en aza indirilmesi durumudur. Bu da aslında, enerji atıklarının değerlendirilmesi ve mevcut enerji kayıplarının önlenmesi yoluyla mümkün olmaktadır.

Toplumdan bireye doğru gittiğimizde ise en çok enerji tüketimine sebep olan unsurlarımız medeniyetimizin en temel taşı olan şehirlerimiz, binalarımız ve ulaşım için harcadığımız enerji olarak özetlenebilir. Enerjiyi verimli kullanmak tasarrufu sağlamak ve tüketim ihtiyaçları doğrultusunda üretim yapmak medeniyetimizi sürdürmenin en temel maddesi olacaktır. Dünya medeniyetinin hangi noktasına bakarsanız bakın bu değişimi gözlemlemeniz mümkündür. Daha küçük hacme sahip motorlar, elektrikli araçlar, aerodinamik yapılar, enerji verimli binalar, kendi enerjisini üreten binalar ve son noktasında yeşil binalar. En büyük enerjiyi şehirlerimizde dolayısı ile binalarımızda harcadığımız varsayımı üzerine daha detaylı bir inceleme yapıldığında binalarda kullanılan enerjinin yüzde 70’inin iklimlendirme yüzde 20’sinin aydınlatma ve kalan yüzde 10’unun binalarımızda mevcut diğer sistemler olduğunu görüyoruz.

Binalar ayrıca, tüm dünyada sera gazı emisyonlarının da % 21’inden sorumludur. Günümüzün bina sahipleri küresel olarak enerji tüketiminin azaltılması ve bu tüketimin çevreye etkisinin minimize edilmesinsorumluluğunu taşıyor. Bir binadaki en büyük enerji tüketicileri toplam enerji maliyetlerinin % 40 ile % 60’ına denk gelen teknik donanımlar ve aydınlatma elemanlarıdır. Oysa durum böyle olmak zorunda değildir. Yenilenmiş bir bina; enerji tüketimini ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) ekipmanının performansını optimize ederek % 40 oranında azaltabilir. Dahası, bu önlemler için gereken yatırım, enerji tasarruflarıyla ve işletme maliyetlerindeki tasarruflarla geri kazanılabilir.

Gelecek sayıda görüşmek üzere..

  • Arşiv Sayısı : 47
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Best Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017