Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Business News - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Business News

Business News Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Business News adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Business News Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Business News

İş Dünyası Dergisi

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE SON SÖZ MİLLETİN!

Ülkenin geleceği için önem arz eden bu değişiklik paketi, halkın kararıyla bir sonuca varacaktır. Şurası çok iyi bilinmelidir ki, anayasamız halkın anayasasıdır. Halk kendi anayasası hakkında bir karar verecek ve bu karara saygı duyulacaktır. Milli irade ve kamu vicdanınca verilecek görüş her koşulda dikkate alınmalı, halkın kendi geleceğini en iyi şekilde tayin edeceğinden şüphe duyulmamalıdır. Paketin Türkiye’ye katacağı en önemli değerlerden birisi, belirsizliklerin sonanerecek olmasıdır. Ülkemiz 1990 – 2002 arasında koalisyon hükümetleri yönetiminde yüzde 3,6 büyürken, 2005 – 2015 yılları arasında, 2009 krizine rağmen ortalama yüzde 5,6 büyüme kaydetti. Getirilen değişiklik ülkemize istikrar katacaktır.

Türkiye; dünyanın güçlü ülkelerinden birisi olarak, bu gücü daha da geliştirmek ve potansiyelini açığa çıkarmak için 2023 hedeflerini kendisine bir yol haritası olarak belirledi. Bu doğrultuda atılacak adımlar ve yapılacak reformlarda hız, reformun kendisi kadar önemli. Küreselleşen dünyanın hızına ayak uydurmalıyız. Her geçen gün daha da çetinleşen rekabet ortamında ülkemizi öne çıkarmalıyız. Bunun için daha hızlı davranmak, karar alış süreçlerinde daha atik olmak ülkemize oldukça önemli avantajlar sağlayacaktır. Anayasa değişiklik sürecinde en önemli karar verici halktır. Halkımız kendi geleceğine karar verecek. Bu süreçte, siyasilere düşen en önemli görev paketinin hayatımıza neler katacağının halka çok iyi anlatılmasıdır. Bu sayede toplumun konuyu doğru bir şekilde anlaması ve karar vermesi sağlanmalıdır.

Özellikle ekonomimizde son günlerde yaşanan dalgalı süreç düşünüldüğünde, halkımızın bu algı oyununa gelmemesi, kısa vadeli değil uzun dönemli değerlendirme yapması önem arz etmektedir. Bu Anayasa değişiklik paketi ile tekrar yurtdışında bir algı operasyonu başladı. Değişikliklerin yurt içinde halkımıza anlatılması kadar, sürecin getireceği yenilikler ve ülkemize sunacağı fırsatların yurtdışında da anlatılabilmesi gerekir. Süreç bu sayede daha sağlıklı ilerleyecektir!

2017 DÜNYANIN TOPARLANMA YILI!

Küresel piyasalar dünya ekonomisinin 2017’de 2016’ya kıyasla daha başarılı bir yıl olacağı konusunda hemfikir. Bu fikrin arkasında ise yükselişe geçen petrol ve emtia fiyatlarıyla birlikte petrol ihracatçısı ülkelerin ekonomisinin toparlanması ve küresel ticaretin iki yıllık gerilemenin ardından tekrar yükselişe geçeceği beklentisi yatıyor. IMF, OECD, Dünya Bankası gibi kuruluşlar 2017’de küresel büyümenin 2016’ya oranla yüzde 0,3-0,4 puan daha yüksek olacağı görüşünde. 2017’de küresel piyasalar için görülen en büyük risk unsuru ise ABD Başkanlığı’na seçilen Donald Trump’ın politikaları... Trump’ın inşaat ve altyapı yatırımlarına yöneleceği öngörüsüyle 2017’de ABD’nin daha agresif büyümesi bekleniyor.FED’in üç faiz artırımı açıklaması teorik olarak, doların 2017’de daha da güçleneceğine işaret ediyor. Ayrıca Trump’ın, başta Çin ve Meksika’ya uygulamayı planladığı önlemler de dünya ticareti açısından risk unsuru olarak değerlendiriliyor.

2017’nin büyüme açısından Türkiye için de daha iyi bir yıl olacağı beklentisi hakim.. İhracat fiyatlarının yükselişe geçmesi, turizmdeki kayıpların telafi edilmesi, Rusya ile yaşanan siyasi krizin sona ermesi gibi sebeplerle net ihracatın da yapacağı güçlü katkıyla Türkiye’nin 2017’de daha yüksek oranda büyüme kaydetmesi bekleniyor. Hükümetin reform ve teşvik paketi adımlarının, Türkiye’de yatırımları ve tüketimi artıracağı öngörülüyor.

Sevgi ve ışığın birlikteliği sizlerle olsun,

Bayram Tavşan

  • Arşiv Sayısı : 14
  • Son Sayı : Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Business News Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017