Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Capital - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Capital

Capital Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Capital adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Capital Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Capital

İş Dünyası Dergisi

İş dünyasının nelere ihtiyacı var?

Türkiye son 3 yılı siyasi gerginlikler, yerel ve genel seçimler, terör olaylarıyla geçirdi. 2014-2016 arasında Türkiye ekonomisi istenilen büyüme oranlarına ulaşamadı. 2016 yılında tüm bunlara bir de darbe girişimi ve FETÖ operasyonları eklendi. Oysa iş dünyası 2015’teki genel seçimlerin ardından 2019’a dek seçimsiz bir döneme girilmesini, ekonomik, siyasi ve sosyal reformlara ağırlık verilmesini ümit ediyordu. Ancak 2017 yılını yarılamak üzere olmamıza rağmen Anayasa Referandumu sonrasında dahi tansiyon hala yüksek ve tüm gayretlere rağmen ekonomi arka planda kalıyor. AB ile gerginlikler, referandum sonuçlarına ilişkin tartışmalar, iç ve dış siyasi tartışmalar gündemi daha çok meşgul ediyor. TÜSİAD’ın yeni başkanı Erol Bilecik de mayıs sayımız için editörümüz Yasemin Erdoğan’a verdiği söyleşide, “Maalesef Türkiye 2016’da hiç hak etmediği olaylar yaşadı. Çok sıkıntılı ve siyah günler geçirdik. İki seçim ve ardından bir referandum geldi. Dolayısıyla siyasi iklim nedeniyle makro reformlara vakit bulunamayan uzun bir süreç geçti. Artık tüm bunları geride bırakıp ivedilikle yatırım ortamını iyileştirecek kararların alınması gerekiyor” diyerek mevcut tabloyu ortaya koyuyor.

Tablo bu… Peki iş dünyasının nelere ihtiyacı var? Erol Bilecik bu soruya normalleşme vurgusu yaparak şöyle yanıt veriyor: “Son günlerde iş insanlarımız enflasyon, finansman ve yatırım olanakları gibi temel kavramlardan ziyade iyi haberler alabileceği, kutuplaşmanın olmadığı bir atmosfere bakıyor. Umuyorum ki önümüzdeki günlerde hızla normalleşme sürecine girer ve olağan bir iş ajandasına dönebiliriz.”

Normalleşmek ve olağan ajandaya dönmek herkese nefes aldıracak. Ancak bunun için uzun vadede küresel rekabette güçlü bir Türkiye yaratmak için hükümetin ve iş dünyasının el ele vererek bir an evvel hukuk devletini güçlendirmeye, yapısal iktisadi reformlara öncelik vermesi gerekiyor. TÜSİAD’ın yeni başkanın ajandasındaki başlıklar da bu hedefe paralel… Bilecik, “Hukuk devleti ve hukuk güvenliği ilkelerinin hayata geçirilmesine, yargının hızlı, adil ve istikrarlı bir yapıya kavuşturulmasına katkı yapmaya çalışacağız. Ayrıca AB ve Gümrük Birliği sürecini ilerletmek, dijital dönüşüm, Endüstri 4.0, eğitim, sürdürülebilirlik, gençlik ve eğitim konularının üzerinde çok fazla duracağız” diyor.

Terörün, siyasetin gündemden düştüğü; sanal zekanın, robotların, Endüstri 4.0’ın yüksek kaliteli eğitimin çocuklarımızın hayatına girdiği günleri konuşmak dileğiyle….

İyi okumalar diliyorum.

Sedef Seçkin Büyük

  • Arşiv Sayısı : 65
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Capital Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017