Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
China Today - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > China Today

China Today Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj China Today adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

China Today Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

China Today

İş Dünyası Dergisi

İşbirliğinin yeni kapısı açıldı

ÇİN hükümetinin büyük önem verdiği, başkent Beijing’de iki gün süren Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’ndan önemli sonuçlar çıktı. Foruma, 29 ülkenin devlet veya hükümet lideri ile bin 500’ü aşkın kişi katıldı.

Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping’in tanımlamasıyla Forum’da karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı bir İpek Yolu Ruhu oluşturuldu. Ülkeler arasında dostça temaslara açılan ‘yeni pencere’ olarak tanımlanan Kuşak ve Yol inisiyatifini geniş bir şekilde ele aldık.Bu arada bu yıl ilki gerçekleştirilen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’nun ikincisinin 2019 yılında yapılacağını hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Forumda yapılan konuşmalarda son yıllarda ülkeler arasında 270'den fazla mutabakattan oluşan somut kazanımlar elde edildiği açıklandı. Bunlardan bazılarını özetlemek gerekirse Çin hükümeti,Moğolistan, Pakistan,Nepal ve Singapur dahil 11 ülkeyle işbirliği anlayış muhtırasını imzaladı. Çin, ayrıca Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı birkaç uluslararası kuruluş ve Dünya Sağlık Örgütü dahil bir çok uluslararası örgütle işbirliği belgeleri imzaladı.

Çin,Yunanistan,Macaristan,Kamboçya, Laos ve Çek Cumhuriyeti dahil birçok ülkeyle işbirliği planını ortaklaşa hazırladı ve öncelikli işbirliği alanlarını belirledi.

Çin, 20'den fazla Avrupa, Asya, Afrika ülkeleri ve uluslararası örgütlerle demiryolu, elektrik santrali ve Çin-Avrupa yük tren seferleri gibi konuları içeren mutabakat muhtıraları ve işbirliği belgelerini imzaladı.

Çin ayrıca, aralarında Türkiye’nin de olduğu Rusya ve Moğolistan gibi ülkelerle karşılıklı olarak kültür merkezi kurma, diplomaların kabulü, bilim ve teknolojide inovasyon, sağlık, turizm, basın birliğini kurma ve düşünce kuruluşlarının iletişimi gibi alanlardaki niyet mektupları ve işbirliği belgelerini imzaladı. Tüm bunlar Kuşak ve Yol inisiyatifiyle insanoğlunun kalkınma ve ilerleme tarihine yeni bir sayfa eklendiğini gösteriyor.Köşe Bucak bölümümüzde bu kez Yunnan eyaletinin başkenti Kunming’i tanıtıyoruz. Çin’in güney batısındaki Yunnan-Guizhou Platosu’nda yer alan bu kent görülmeye değer. Keyifle okuyacağınıza inanıyoruz.

Yeni sayımızda buluşmak üzere…

Kerem Köfteoğlu

  • Arşiv Sayısı : 15
  • Son Sayı : Haziran-Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

China Today Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017