Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Elle Decoration - Dekorasyon Mimarlık Dergisi
Ana Sayfa > Elle Decoration

Elle Decoration Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Elle Decoration adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Elle Decoration Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Elle Decoration

Dekorasyon Mimarlık Dergisi

Hepimizin bir ödevi var

‘Kağıt üzerinde mürekkep’ diyor Tony Chambers bizim işe. Damlatıyorum o halde biraz... Saçıyorum.

2016, bizim için de dışarısı için de hiç iyi geçmedi. İnsan kontağı kapamak istiyor. Kimsenin ağzını bıçak açmıyor.

Ama ümit etmek ve geleceğe küçük de olsa bir göz kırpabilmek için bundan iyi bir fırsat olabilir mi? Başka bir yıl sonuçta. Başka rakamları var. Tarihe başka kaydolacak. Belki de bir başlangıç bu. Kepekli ekmek ve kibrit kutusu kadar beyaz peynir yiyebilmek için herhangi bir pazartesi gününü sabırsızlıkla bekleyerek heyecanlanıyorsak, bunu da başarabiliriz belki.

Yaşadığımız çalkantılı ve vahşi zamanda, bu karamsar tabloyu biraz yırtıp insanın yaptığı iyi şeylere odaklanarak belki bir adım atabiliriz. Örneğin tasarım ve yaratıcılık gibi, insanın iyi yaptığı şeylere. Tamam hadi, bir ayağımız frende hızlı tüketimi durdurmak için, ama bir yandan da fayda üzerine gazda olabilir.
Her şeyi çabuk bitirip fırlatmadığımız, tadına doya doya yaşadığımız, bilgilendiğimiz, değerlendiğimiz bir çağ yaratabilirsek, belki aklımızı kaçırmayız.
Bizler, dergiciler olarak yapmaya çabalıyoruz: Sizleri insanların iyi yaptıkları bir şey üzerine odaklamaya çağırıyoruz; sanat gibi, yemek gibi, dekorasyon gibi...
Tüm bunlar ‘ve fakat hepsi lüks canım’ diye kaldırılıp bir kenara konabilir. Hayati değerde olmayabilirler, hatta kapitalizmin sevdiği alanlar olarak işaretlenebilir. Ama hepsi birer ilaç gibidir. Bizleri diğer dostlarımızın yaptıkları iyi şeylerle, çalışmalarla donatarak bize iyi gelirler. Hayatın en çirkin, kanlı köşelerinden bizi kurtarır, kapalı kutulara çağırırlar. Birinin özenle hazırladığı sofrasına oturursunuz, birinin kanepesinden dışarıda yağan karı seyreder uyursunuz, birinin terasında laflarsınız.
Biz birkaç saatinizi güzel kılmaya çalışıyoruz,ödevimiz işte bu.
Bunu yapabilirsek, yapabiliyorsak, şahane.

Diğer yandan...
Koray Malhan’ın ‘Self Organized Workspace’ serisini tanıtırken aktardığı bir paragrafa takıldım kaldım. ‘İK kavramı çok saçma ve çirkin bir tanımdır. İnsanı bir kaynaktan çok daha fazlasıdır. İnsanı sadece bir kaynak olarak görürseniz, ondan performans alamazsınız. İnsan her şeydir’.
Onun ofis şartlarının nasıl olması gerektiği ile ilgili kendine sorduğu bu soruları aldım, hayatın yüzüne çarptım.
Biz sadece milyonlarca kişiyi bekleyerek köprü geçmeye, asansör beklemeye, bir şeyler yapmaya çabalayan şeyler değiliz. Biz çok daha fazlasıyız ve eğer biraz istersek önce kendi içimizdeki tarlaları, sonra etrafımızı güzelleştirebilir, adilleştirebilir, yaşanır kılabiliriz.
Bunun için de Batman olmamıza ya da yüz kişi olmamıza gerek yok. İnsan tek başına bir mucize zaten...

Ebru Kılıç Solmaz

  • Arşiv Sayısı : 2
  • Son Sayı : Nisan-Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Elle Decoration Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017