Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Güncel Hukuk - Haber Aktüel Dergisi
Ana Sayfa > Güncel Hukuk

Güncel Hukuk Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Güncel Hukuk adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Güncel Hukuk Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Güncel Hukuk

Haber Aktüel Dergisi

Ocak 2017

Nasıl Bir Yıl Geçirdik?

Geçen yıldan geriye terörün yaktığı yaşamlar ve gözyaşı kaldı. Türkiye’yi yasa boğan terör 2016 yılına damgasını vurdu. Terörü, alçakça işlenen insanlık suçu olarak lanetliyoruz.

Terörün geride bıraktığı dayanılmaz acıların vicdanlarımızda hissederek, sanki hiçbir şey olmamış gibi yaşamlarımızı sürdürmenin zorluğunu biliyoruz. Yeniden aynı acıları ve terörü yaşamamak için herkes elinden geleni yapmalıdır. Ağıt yakılan ölülerimiz geri gelmiyor.

Terör, birçok insanın hayatını toprak etti. Geride kalan hayatlar için sabır ve ölen yakınlarımıza rahmet dilemek çaresizliğin sözleri gibiydi…

2017 yılı terörün yaşanmayacağı bir yıl olsun ve hiç kimse acılar içinde kalmasın.

2017 yılı herkesin tedirginliklerinden ve korkularından kurtulduğu bir yıl olsun…

AİHM bazı kararlarında terörü, başkalarının insan hakları ve temel özgürlüklerini yok etmeyi amaçlayan yıkıcı eylemler olarak tanımlıyor…

İnsanların yaşam hakkının nasıl korunacağını sorgularsak eğer; terörle mücadelede hukuk, bilgi ve felsefe çok yararlıdır, yaşam hakkının korunması için çok işe yarar.

Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı ve Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. İonna Kuçuradi; 35. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarıydı. Kendisiyle yapılan bir söyleşide şöyle söylüyordu: “Terör, ülkemizin ve günümüz dünyasının baş belasıdır. Terörle başa çıkmanın en etkili yolu, insanların terörist olmamalarını sağlamaktır. Bunun için kısa vadeli önlemlerin yanında uzun vadeli önlemler de almak gerekir. Bu önlemler de en başta eğitimde alınacak önlemlerdir. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin önsözündeki bir cümlede “Korku ve yoksunluktan kurtulmuş bir dünya istiyorsanız, bildirgenin dediklerini yerine getirmeniz gerekir” diyordu.

Yüzyılların belgesi İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin dediklerini yapmak gerekiyor.

İnsan haklarını bilgiyle temellendirilebiliriz ama yetmiyor. Hukuk, felsefî olarak açıklığa kavuşturulmuş insan hakları normlarından türetilmelidir.

Çünkü en temel hakkımız olan yaşamı korumak; felsefenin değer bilgisine göre temellendirilmiş hukukun, adaletin, vicdanların ve insan haklarının işidir.

İstediğiniz ve özlediğiniz gibi bir yıl olması dileğiyle…

Saygı ve dostlukla,

Güncel Hukuk

  • Arşiv Sayısı : 61
  • Son Sayı : Ocak 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Güncel Hukuk Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017