Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Güncel Hukuk - Haber Aktüel Dergisi
Ana Sayfa > Güncel Hukuk

Güncel Hukuk Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Güncel Hukuk adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Güncel Hukuk Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Güncel Hukuk

Haber Aktüel Dergisi

Şubat 2017

Anayasa haklar ve özgürlükler belgesidir, bir toplumun otobiyografisidir. Herkesin ortak ve tarihsel metnidir, özgeçmişidir. Anayasa değişiklikleri geleceğe dönük hazırlanır. Bu yüzden temel paradigması devlet değil, insan hakları ve insan onurunun korunması olmalıdır.

Anayasa bütün sorunlarımızı çözecek çok sihirli bir metin değildir.

Eğer böyle bir kabulle değişiklik yaptığınızı ileri sürerseniz toplumsal sorunları çözemezsiniz, aksine sorunlar çoğalır. Anayasayı değiştirdikten sonra yaşanabilecek her olumsuzluk hayal kırıklığı ve toplumsal gerginliklerin artması demektir. Giderek siyasal iktidarlar; yaptıkları her şeyin Anayasaya uygun olduğunu savunmaya başlayabilirler ve örneğin yargısal denetimi reddedebilirler. O zaman toplum üzerinde oluşturulan baskılar endişelere, giderek korkuya dönüşebilir. İnsanlar demokratik hukuk devletine olan inançlarını yitirirler, hukuk güvenlikleri zedelenir. Artık korkudan kurtulma özgürlükleri süreklilik kazanmış haliyle toplumun birincil sorununa dönüşebilir. Böyle bir tehlikenin önlenmesi gerekir.

Anayasa değişiklikleri, 2017 yılı Ocak ayında sadece Meclis’te yapılan görüşmeler, çatışmalar arasında, sadece iktidar partisi ile ona destek olan bir siyasi parti mensuplarının “kabulleri” ve gizli oy yerine açıkça verilen oylarıyla kabul edilmiştir. Anayasa değişikliklerinin Türkiye’nin sorunlarını tartışarak çözme kültürüne katkısı olmayan böyle bir yöntemle kabul edilmiş olması talihsizliktir.

Referandum süreci ve sonucu birçok sorun yaratacaktır.

Meclisin kabul ettiği değişikliklerle yasama, yargı ve yürütme organlarının bağımsızlıklarından vazgeçilmiştir. Siyasal iktidar, “tek iktidar” olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Demokratik hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel ilkeleri ifade etmek artık yeterli değildir. Demokratik hukuk devletini kuran, koruyan, yasama ve yürütmeyi denetleyen yargıdır. Yargı bağımsızlığı olmadan kimsenin hukuki güvencesi yoktur, olmayacaktır.

Gerçekten uygulamada yargının bağımsızlığını sağlayamıyorsanız, Anayasa değişikliğiyle yargının “tarafsız” olduğunu kabul etmenin hiçbir kıymeti yoktur. Anayasa yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayamıyorsa, en üst kurucu ve düzenleyici norm olarak bir teminat değilse ve getirmiyorsa; demokratik hukuk devleti, insan hakları, çoğulculuk ve demokrasi Kaf dağının ardındaki umuttan ibarettir.

Yargının tarafsız ve bağımsız olmadığı ve istenmediği bir düzen için, OHAL koşullarında Anayasada değişiklik yapılması demek yargının otorite ve gücünün el değiştirmesi ve güçlü olanların eline geçmesi demektir ki; Anayasa değişikliğinin en olumsuz ve endişe verici yanıdır.

Bağımlı ve taraflı yargı; “güçlerin” hukuku demektir, güçsüzlerin hukuku ve teminatı değildir.

Saygı ve dostlukla,

Güncel Hukuk

  • Arşiv Sayısı : 62
  • Son Sayı : Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Güncel Hukuk Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017