Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Hayatımız Sigortalı - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Hayatımız Sigortalı

Hayatımız Sigortalı Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Hayatımız Sigortalı adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Hayatımız Sigortalı Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Hayatımız Sigortalı

Sektörel Dergisi

Trafik sigortası, acenteler ve iki güzel insan…

Yılın ilk ayları sektör için hep hareketli olurdu. 2017 de geçtiğimiz yılları aratmadı desek yeridir. Yıllık rakamlar henüz açıklanmadı ama bu çalkantıda sektörün yoluna devam ettiği bir gerçek. Gözlerimiz hep Ankara'da, hep bir gelişme oluyor ve dikkatlerimizi o yöne çevirmek zorunda kalıyoruz. Sayın Bendevi Palandöken konuşmayınca sektöre baskı azalıyor. Şu mantıkla bakarsak daha doğru olacak; kamuoyu artık trafik sigortaları fiyatlarına alıştı. Bu nedenle Sayın Palandöken'e de baskı azaldığından demeç vermediğini düşünüyorum.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek geçtiğimiz hafta bir TV kanalına açıklama yaptı. Kendisine trafik sigortaları ile ilgili de soru soruldu. Sayın Şimşek, “Trafik sigortalarında fiyatlar yüzde 10 enflasyon etkisini de eklerseniz yüzde 20 geriledi” dedi. Bu açıklamalar kamuoyunun tepkisini azaltmak için etkili oluyor. Artık hepimiz anladık ki trafik sigortası fiyatları eskisi gibi 80-90 TL olmayacak. Mehmet Şimşek ayrıca kişiye özel trafik sigortasından da bahsetti. Evet, bunun dünyada uygulaması var. Fakat bize nasıl adapte edilebilir, hep beraber göreceğiz. Bu konu geçtiğimiz sayılarımızda da dosya konusu olmuştu. 16 milyon poliçe 30 milyona çıktığında mutlaka ciddi bir fiyat indirimi gerçekleşebilir. Kötü sürücüler net tespit edileceği için ona göre prim ödemek zorunda kalacaklardır. Ama tabii ki iyi kurgulanmalı bu sistem. Çok kaçağı olabilir. Özellikle sistemden kaçışlara neden olabilir. Ehliyeti olup da hiç araç kullanmayanların sigorta yaptırmayacağını da düşünmek gerekiyor. Bu arada Sayın Şimşek’in otomatik katılım sisteminden çıkışlarla ilgili yüzde 20'li rakamları çok bulması da enterasandı. Çünkü sektör yüzde 40'lara razıydı. Ortada bir gerçek var ki BES şirketleri ne yapacaklarını şaşırdılar. Çünkü BES'ten bir şekilde para kazanabiliyorlardı. Fakat OKS'den bunu bile kazanamayacakları için sıkıntılı durumlar yaşanabilir. Pazarın yüzde 65'i beş şirket arasında paylaşıldığına göre, geri kalanları için hayat zor. Bankası olan BES şirketlerini de çıkarırsak geriye kalanların ya birleşme ya da pazardan çıkma olasılıklarının yüksek olduğunu düşünüyorum.

Hisarcıklıoğlu’nun mesajı

Sigorta acenteleri için de geçen ay ilginç gelişmeler yaşandı. Piyasayı canlandırmak için hükümetin aldığı karar ile vergi indirimi gündeme geldi. Bankalar, sigorta şirketleri bunun dışında tutuldu. Sonrasın da acenteler ve eksperlerin de bu vergi indiriminden yararlanmayacağı açıklandı. Vay sen misin böyle açıklama yapan... Bütün acenteler ayağa kalktı. Ankara'da milletvekilleri, bakanlar, grup sözcüleri dahil kim varsa arandı. Bu haksızlıktan dönülmesi için büyük bir lobi yapıldı. Sonra kamuoyuna acentelerin ve eksperlerin de bu indirimden yararlandırılması için çalışmalar olduğu söylendi. Neyse ki acente ve eksperlerin vergi indiriminden yararlanması ile ilgili kanun TBMM'de kabul edildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuyla ilgili tweet atması da olaya verilen önemi gösteriyor. TOBB’un acente ve eksperlere yeterli desteği vermemekle itham edildiği bir ortamda, Hisarcıklıoğlu'nun mesajı oldukça manidar bence.

Acenteler artık KOBİ

Acentelerin KOBİ statüsüne alınması ve KOSGEB kredilerinden faydalandırılması çok önemli bir gelişmeydi. Bunda da acenteler sahiplenme yarışına girdi. Ben yaptım, ben yaptım diye ortalık ayağa kalktı. Ankara'dan Kemal Gazioğlu bu işi sonuçlandıran kişi olmuş. Acenteler kendisine teşekkür etmiş. Fakat bu yıllardır devam eden bir süreç. Bununla ilgili çok girişimde bulunulmuştu. Ama takım iyi oynasa da golü atan omuzlara alınıyor. Acentelere hayırlı olsun.

İki güzel insanı kaybettik

Geçtiğimiz yılsonu Anadolu Sigorta'dan emekli olan Macit Bal'ın vefat haberi ile sarsıldık. Ay sonuna yakın da son olarak Güneş Sigorta'da Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Hasan Altaner'i sonsuzluğa uğurladık. Bir süredir sağlık sorunları ile uğraştığını biliyorduk ama ölümü kimseye yakıştıramıyorum. Hele hele daha 50'li, 60'lı yaştakilere hiç yakıştırmıyorum. Hasan ağabey ile her Cumartesi, Pazar Bostancı sahilinde yürüyüş yaparken karşılaşırdık. Sektörde saygı gören gerçek bir emekçiyi yitirdik bence. Allah rahmet eylesin, nurlar içinde uyusun, mekanı cennet olsun. Macit Bal'ın vefatını öğrendiğimde ise gerçekten hiç inanamadım. O sektörün atom karıncasıydı. Her karşılaşıldığında el sıkışılır, öpüşülür. Biz ise Macit ağabey ile her karşılaştığımızda direkt olarak sarılırdık. Soyadında anlaşılacağı üzere bal gibi, şeker gibi bir insandı. Müthiş bir hafızası vardı ve aynı zamanda eğlenmeyi de çok iyi bilirdi. Anadolu Sigorta toplantılarında birlikte çok şarkı söyleyip eğlendiğimiz olmuştur. Ama işi ile ilgili olarak şu anımı paylaşmak zorundayım. TÜSAF'ın bir toplantısında o zamanın genel müdürü Mustafa Su ile birlikte toplantıya katılmıştı Macit ağabey. Türkiye'nin dört bir tarafından acenteler vardı. Hemen Mustafa Bey’in etrafını sardı acenteler. Herkes Mustafa Bey’i bir sorunun çözümlenmemesi ile ilgili sıkıştırmaya çalışıyordu. Fakat hemen yanı başındaki Acenteler Müdürü Macit Bal, bütün sorulara en ince ayrıntısına kadar cevaplayıp Mustafa Bey’i çok rahatlatmıştı. Müthiş bir hafızaya tanık olmuştum o gün. Allah rahmet eylesin, nurlar içinde uyusun, mekanı cennet olsun.

CAN KANTAR

  • Arşiv Sayısı : 63
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Hayatımız Sigortalı Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017