Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Homeart - Dekorasyon Mimarlık Dergisi
Ana Sayfa > Homeart

Homeart Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Homeart adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Homeart Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Homeart

Dekorasyon Mimarlık Dergisi

Siyahın farklı yüzleri

Devamlı düşürüp camlarını çatlattığım, her sene biri çatlasa da ikisini birden değiştirmek zorunda kaldığım güneş gözlüğümün camları, bir seferinde siyahın farklı tonlarını göstermek gibi garip bir özellik sundu bana! İlk taktığımda etrafımdaki herkese dehşetle bakıyordum! Siyahın tonunu tutturamamış, acayip giyinmiş insanlar vardı etrafta. Ve birden bir aynada yansımamı gördüm. O da ne? Ben evden nasıl çıkmıştım bu halde?! Simsiyah giyindiğimi sanırken altıma lacivert üstüme siyah, ayakkabı olarak bordo ve bir de koyu kırmızı ceket giymiştim. Yani aynadaki yansımam öyle diyordu. O sırada anladım gözlüğün azizliğine uğradığımı. O günden sonra da siyah giyerken birinin benimki gibi camlara sahip gözlükleri olmasından korktum hep.

Siyah çok farklı tonları olabilen bir renk. Genel olarak hepsi aynı gibi görünüyor ama kumaşın dokusu, materyalin cinsi bile tonların bambaşka algılanmasına sebep oluyor. Kötü ve çok sert bir ışıkta da tüm foyalar meydana çıkıyor. Siyahın kıyafet olarak hayat kurtaran ve hata örten özelliğinin dekorasyonda tam tersi olması da işin bir başka tuhaf yanı.

Bu yüzden de dekorasyonda siyah tercih eden insanların işinin ne kadar zor olduğunu, siyahları başarıyla bir araya getirebilenlerin de ne kadar başarılı olduklarını baştan kabul etmek lazım.

Bu ay daha önceki evini de çektiğimiz Yöntem Akmen İnanç’ın yeni evini taşıdık sayfalarımıza ve kapağımıza (s. 92) Bir duvarı tamamen siyah duvar kağıdıyla kaplı evin turuncunun gücüyle nasıl enerjik bir mekana dönüştüğünü görünce şaşıracağınızı tahmin ediyorum. Siyah-beyaz dengesinin bu kadar mükemmel uygulanmış olması da size ilham verecek. Farklı tonlardaki siyahların materyalleri sayesinde nasıl ortak noktada buluşabildiklerine hayret edeceksiniz. Dahası farklı dokular, farklı renkler ve aksesuarlar denemek konusunda cesaretleneceksiniz de. Çünkü bu evin tasarımı bir mimarın ya da dekoratörün elinden çıkma değil. Tamamen kişisel zevkini yansıtan ev sahibi, zor yolu seçmiş, siyah ve beyaz ikilisini, araya farklı renkler de katarak dekorasyonda başarıyla kullanmış.

Cesur ayrıntılarla dolu, rengârenk bir ay dileğiyle,

Yasemin Savcı

  • Arşiv Sayısı : 29
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Homeart Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017