Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
İnşaat & Yatırım - Yapı İnşaat Dergisi
Ana Sayfa > İnşaat & Yatırım

İnşaat & Yatırım Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj İnşaat & Yatırım adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

İnşaat & Yatırım Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

İnşaat & Yatırım

Yapı İnşaat Dergisi

Nisan ayında yapılacak referanduma rağmen, 2017 yılı ilk üç ayının beklediğmizden iyi geçtiğini daha önce dile getirmiştik. 2017 Türkiye Anayasa Değişikliği REferandumu artık geride kaldı. Bu satırlarda söz konusu referandumun bir seçim çalışması olmadığını, tüm ülkeyi ilgilendiren, partiler üstü bir gelişme olduğunu hep belirttik. Çünkü, ülkemizde hassas bir dengeye sahip olan toplumsal barışın zedelenmemesi açısından bu durum son derece önem taşımakta idi.

Referandum öncesi siyasiler arasında gelişen polemikler, sosyal medya kanalıyla etkisini arttırdı ve referandum sonrası da devam etti. Sonucun kritik bir şekilde % 51 "evet" ile sonuçlanması, YSK'nin kararları, yapılan itirazlar ve açıklamalar bu tartışmaların son bulmayacağını gösteriyor. Demokrasi herkes için vardır. Yaşanan tüm bu gelişmeler ışığında yasama-yürütme-yargıda "kuvvetler ayrılığı" ilkesinin tam olarak uygulanması, yargının bağımsızlığı & hukukun üstünlüğü son derece önemlidir. Mayıs ayı itibariyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yeniden genel başkanı olacak ve aynı zamanda yürütmenin başı olmaya devam edecektir. Artık, Türkiye'de yönetim açısından yeni bir dönemin başlangıcıdır. Yürütmenin bundan sonra tek elden olması hızlı ve radikal kararlar almak, ekonomik reformlar gerçekleştirmek adına yeni dönemde olumlu sonuçlar verecektir. Ancak bundan sonra en dikkat edilmesi gereken konu yargıdır. Yargının bağımsızlığına gölge düşürecek her türlü girişim ve etkileşimden uzak durulmalıdır. Çünkü, bu Anayasa'ya karşı çıkan insanların en büyük kuşkusu yürütmenin denetim mekanizmasının yeni yasalarla sağlanamayacağı ve yargı bağımsızlığının kalmayacağı yönünde idi. Bundan dolayı, yasaların tam olarak uygulanması, yargı bağımsızlığının korunması, hem "evet" diyen %51,14'in hem de "hayır" yönünde karar bildiren % 48,59'un toplumsal barış içinde, bir arada yaşayabilmesi adına Sayın Cumhurbaşkanı'na son derece büyük görev düşmektedir.

Peki bundan sonra ülkemiz, ekonomi ve inşaat sektörü için ne olur?

Ülke olarak borçlu, borçlanmak zorunda olan, dış ticaret açığı ve buna bağlı olarak cari açığı çok fazla olan, ekonomisi dışa bağımlı bir ülkeyiz. Referandum süresince hem ülke içinde hem de uluslararası düzeyde siyasi açıklamalar & gerginlikler olmuştur. Bu siyasetin doğasında varolabilir. Ancak, Türkiye'deki yatırımların sürdürülebilir olması için Batı'yla ilişkilerin mutlak suretle iyileştirilmesi ve özen gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde Türkiye'nin pahalı borçlanması söz konusu olabilir. Hatta yeni kredilerin temin edilmesi konusunda zorluklar yaşanabilir.

Ülkemizdeki 2019 yılına kadar seçim beklenmemektedir. Bu siyasi anlamda istikrarlı bir dönemin geleceği anlamı taşıyabilir. Ekonomi ve inşaat sektörü açısından istikrar son derece önemlidir. Ancak, yeni dönemde ciddi ekonomik reformların hayata geçirilmesi çok daha önemlidir. Öte yandan Türkiye'nin bir kalkınma modeli yoktur. Yeni süreçte bu acilen oluşturulmalıdır. Yeni sistem, oluşturulacak kalkınma modeli için yürütmeye çok önemli yetkiler vermektedir. Ülkemizin geleceği adına bu, mutlak suretle değerlendirilmelidir.

İyi bir ay geçirmeniz dileğiyle...

Mahmut Kılınç

  • Arşiv Sayısı : 43
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

İnşaat & Yatırım Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017