Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Kafkas Bülten - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Kafkas Bülten

Kafkas Bülten Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Kafkas Bülten adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Kafkas Bülten Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Kafkas Bülten

Sektörel Dergisi

Genelde Akdeniz ve Avrupa ülkelerinin damak tadı olarak bilinen kestane şekerinin eşsiz lezzetini Bursa'ya getiren şirket kurucusu merhum Ali Şakir Tatveren, şekerleme konusundaki bilgi ve tecrübelerini ilk kez Bursa'da Bursalılara sunmuştur. Ali Şakir Tatveren, başlangıçta küçük ölçekte başladığı şekerleme işinde gösterdiği titizlik ve ürettiği kaliteli ürünler sayesinde bugün Kafkas'ın kestane şekeri üretiminde bilinen bir marka olmasının yolunu açmıştır. Bu lezzet sırrı aile içinde nesilden nesile intikal ederken geleneksel yöntemlerle yapılan üretim zamanla endüstriyel ölçekte bir üretime dönüşmüştür. Kafkas, modern tesislerinde ürettiği ürünlerinin hijyen ve kalite standartlarına uygunluğuyla müşterilerinin güvenini kazanmıştır.

Yugoslavya Manastır doğumlu, şekerleme ve pastacılık mesleğini babasının yanında öğrenen Ali Şakir Tatveren, aile mesleğini bir süre Kars Sarıkamış ve Kafkasya'da sürdürür. 1920 yılında Nedret Hanım'la tanışan Tatveren, 1930 yılında Kafkas Kollektif Şirketi'ni kurarak ilk dükkanını Bursa'da Atatürk Caddesi'nde açar. Kurulduğu ilk yıl Atatürk Caddesi'nde şimdiki Akbank Bursa Şubesi'nin yerinde bulunan Kafkas, imalatını da dükkanın arkasında evde aile halkıyla gerçekleştirir. Ali Şakir Tatveren günler geçtikçe eşinin de desteğiyle, gerek ürünleri gerekse hizmetiyle Bursalıların gönlünde taht kurar. Ali Şakir Tatveren'in 1957 yılında vefatı üzerine şirket yönetimine eşi Nedret Tatveren ve çocukları Alparslan, Atilla ve Yüksel Tatveren geçer.

Pasta ve şekerleme yapımında aranılan isim olan Kafkas, 1960'lı yılların sonlarında imalathanesini Hürriyet semtinde alınan arsaya taşır. Aynı dönemde Santral Garaj'da bulunan 2. dükkanını açar. 70'lere doğru talebi daha iyi karşılamak için gelişmeler gösterir ve imalathanede teknolojik yenilikler yapılır. Reçel üretimine de başlayan Kafkas, 1980'li yıllardan itibaren Bursa dışından gelen talepleri karşılamak üzere Bursa dışına bayilik vermeye başlar. 1995 yılında şirket yapısı A.Ş.'ne dönüştürülür.

Baba Ali Şakir Tatveren'den görevi devralan Atilla ve Yüksel Tatveren uzun yıllar kestane şekeri ve diğer ürünlerde önemli atılımlara imza atar. Karyoka (üzeri çikolata kaplı kestane şekerlemesi) üretimi ilk kez Yüksel Tatveren tarafından gerçekleştirilir. Kafkas, bugün üretimini İzmir Yolu üzerine inşa edilen ve 1999 yılında faaliyete geçen modern tesislerinde sürdürmektedir.

  • Arşiv Sayısı : 12
  • Son Sayı : Aralık 2011
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 6 Aylık

Kafkas Bülten Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017