Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Lezzet - Yemek Mutfak Dergisi
Ana Sayfa > Lezzet

Lezzet Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Lezzet adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Lezzet Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Lezzet

Yemek Mutfak Dergisi

Güzel günlere çok az kaldı

Mart ayı, üçüncü cemrenin toprağa düştüğü ve yavaş yavaş baharın uyandığı, havaların ısınmaya ve enerjimizin artmaya başladığı günlerin başlangıcıdır. Eski kültürlerde Cemre’nin, bir cin olduğuna, daha sonra gökyüzüne yükseldiğine ve ardından da gökyüzünden süzülerek buzların üzerine düşüp erittiğine ve daha sonra toprağa karıştığına inanılırmış. Ne kadar doğru bilinmez ama bizler baharın müjdecisi olarak karşıladığımız bu tabiat olayını artık kışın kasvetinden kurtulup kendimizi daha iyi hissetmeye başladığımız günler olarak kabul ediyoruz.

Biraz da olsa kıştan kalma günler devam etse de , bahar günlerini sabırsızlıkla beklerken sofralarımızda kış mevsiminin son demlerini yaşıyoruz. Kış mevsiminde en çok tükettiğimiz, içimizi ısıtan sıcacık çorbaları bu kez terbiyeli olarak hazırladık. Çorbalar her mevsim sıcak ya da soğuk içilebilen, mideyi rahatlatan yapısıyla çoğumuzun tercihi ve Türk mutfağının vazgeçilmezi olarak ön sıralarda yerini alıyor.

Günlük hayatımızdaki yoğun koşuşturmalar sonucunda kimi zaman ne pişireceğimizi bilemeyiz. Böyle durumlarda en büyük kurtarıcımız genelde makarnalar olur. İster sade, ister çeşitli soslarla zenginleştirip pişirdiğiniz makarnalar sofranızı bir anda ziyafete dönüştürebilir. Biz de bu konuda size fikir vermek amacıyla birkaç lezzetli tarif hazırladık. Yine her güne bir tarif kategorisinde yer verdiğimiz tariflerle her gün ne pişireceğinizi kolaylıkla planlamanıza yardımcı olacağımızı düşünüyoruz.

Balık henüz bolken farklı pişirme yöntemleri ve eşlikçileriyle hazırladığımız tarifleri mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Bahar mevsimiyle birlikte bizler de üzerimizdeki ağırlığı atmaya başlarız ve daha hafif beslenmeye özen göstermeye çalışırız. Bunu da en çok sebze yemekleri ve salatalar yiyerek sağlamaya çalışırız. Salataların sofralardaki rolü geri planda kalsa da, günümüzde içine kattığınız ek malzemeler ve değişik soslar ile bir öğünü dolduracak ve doyuracak nitelikte. Bu konuda siz de bizim gibi düşünüyorsanız bu ay dergimizde yer verdiğimiz salata ve soslarına bir göz atmalısınız. Yine hiçbirimizin vazgeçemeyeceği bir tat olan çikolata ve vanilyanın enfes uyumunu yakaladığımız tarifleri mart sayımızda bulabileceksiniz. Kendinizi ve sevdiklerinizi çikolatalı tariflerimizi hazırlayarak mutlu edebilirsiniz. Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da hepimizin damak zevkine uygun tarifler hazırlamaya çalıştık.

Keyifle okumanız dileğiyle.

  • Arşiv Sayısı : 63
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Lezzet Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017