Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Maison Française - Dekorasyon Mimarlık Dergisi
Ana Sayfa > Maison Française

Maison Française Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Maison Française adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Maison Française Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Maison Française

Dekorasyon Mimarlık Dergisi

EVDEKİ HAYALLER

Uluslararası dekorasyon lügatine giren ve hızla yayılan bazı kavramlar, Türkçe’de tek bir kelimeyle ifadesi yetersiz kaldığı için genellikle İngilizce olarak kullanılıyor. Bunlardan ilki ‘nesting’. Evi tıpkı bir dişi kuşun yuvasını inşa ettiği gibi düzenle, titizlikle, aşama aşama yaratmak anlamına geliyor. 2016 yılında Amerika dekorasyon pazarında 400 milyar dolarlık ciro yapılmasına büyük katkısı olduğu düşünülen ‘Cocooning’ ise, tüketicilerin dışarı çıkmak yerine en güvenli alanları olan evlerini yeni teknolojilerin de yardımıyla bir yaşam-eğlenme-hobi merkezi haline getirmelerini öngören bir akım. İsim babası Faith Popcorn, 1986’da The New Yorker’a yazdığı bir makalede bu trendi ilk kez anlatarak insanların evlerinde tıpkı bir kelebek gibi kendi kişisel kozalarını öreceklerini söylemiş. En az bu ikisi kadar yaygınlaşacağı şimdiden belli olan ‘hygge’, Danimarkalıların dünyaya en son armağanı. Yumuşak örgülü tekstiller, kokulu mumlar ve orta sehpa üzerindeki kitap ve dergilerle sembolize edilen bu kelime, “iyi ki yaşıyorum” dedirtecek basit mutlulukları kapsıyor. Evde keyif yapma becerisi de diyebiliriz. Hygge’nin karşısına İsveç’ten çıkan en yeni rakip ise ‘lagom’ - yani sadece sevdiğin eşyalardan ve sadece gerektiği kadarını seçip tam kıvamında, tam kararında, alçak gönüllü ve dengeli bir ev tasarımı yapmak. Basitliğin en mükemmel hali olarak da yorumlanıyor.

Her biri diğer disiplinlere sıçrayacak kadar güçlenmiş tüm bu kelimeleri arka arkaya sıraladığımızda aslında ortaya çıkan tek bir eğilim var: Evlerimizin hem bireysel hem de sosyal hayatımızdaki önemi ve payı giderek artıyor. Bu alanda yaratılabilecek yeni ürün gruplarını ve tasarımları hayal etmeye devam etmek gerek.

Hayal etmek demişken... Bu eylem için ilkbaharın ilk ayından daha güzel bir zamanlama olabilir mi?

E hadi o zaman...

Melda Narmanlı Çimen

  • Arşiv Sayısı : 61
  • Son Sayı : Mart 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Maison Française Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017