Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Makinatek - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Makinatek

Makinatek Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Makinatek adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Makinatek Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Makinatek

Sektörel Dergisi

Değerli okurlar,

Gelişmekte olan teknolojilerin yol açabileceği sorunları sormak bunları nasıl çözeceğimizi konuşmaktan daha çekici. Mantıklı bir şekilde araba kullanan sürücüsüz araçlar daha az mantıklı insanlarla yolları nasıl paylaşacak? Ticari kimyasalları üretmeye genetik olarak programlanmış bakterilerin çevreyi kirletmesini nasıl önleyeceğiz?

Bu gibi sorunların altında daha önemli sorunlar yatıyor. Sadece teknoloji ile çözülemeyecek sorunlar. Örneğin açık yapay zeka ekosistemlerinin bir adım ilerisi, Amazon’un Echo’su, Apple’ın Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı. Bu yapay zeka ekosistemleri konuşmalarımızı dinlediğinde ve bulut bilişim ile anlamlandırmaya başladığında ve buna göre aksiyon aldığında ve özel konuşmaları başkaları ile paylaştıklarında neler olacak? Ya da size sormadan sizin için en iyisinin ne olduğuna karar verdiğinde? Bu gibi sorular yalnızca teknoloji ile cevaplanmayan ahlaki sorunlar ortaya çıkartıyor. Bir teknolojinin geliştirilmeye değer olup olmadığına karar vermek riskli bir iş. Bu noktada risk almak gerekebilir. Çünkü bu durum aynı zamanda gözden kaçacak, insanlık için önemli olabilecek teknolojilerin geliştirilememesi anlamına da gelebilir. Arabaların akıllı hale gelmesi kazalar üzerinde ciddi bir azalma yaratabilirken aynı zamanda trafiği bir insan için oldukça kompleks hale getirebilir. Bu durum da bir insan için sürüş keyfinin ortadan kaybolup bir daha asla tadılamayacak bir keyif haline gelmesine sebep olabilir. Ancak birçok insanın trafik kazası geçirmesini engellemek tabii ki daha önemli bir hedef olarak geliştirilmesi gereken teknolojiler arasına bu tür sistemleri de alacaktır. Şimdilik teknoloji geliştirmekle ilgili riskler hala geliştirmeme riskini alamayacağımız noktada seyrediyor. Dünya üzerinde birçok insanın temel kaynaklara ulaşamadığını düşünürsek Hollywood tarzı bir teknolojik felakete oldukça uzağız.

Kerem Kurul

  • Arşiv Sayısı : 48
  • Son Sayı : Nisan 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Makinatek Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017