Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Metal Makina - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Metal Makina

Metal Makina Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Metal Makina adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Metal Makina Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Metal Makina

Sektörel Dergisi

Yeni bir sayı ile yine beraberiz.

2016 yılında yaşanan terör, darbe ve ekonomik sıkıntıların ardından, 2017 yılının ülkemiz ve milletimiz açısından daha güzel ve başarılı geçmesi temennisi ile yeni sayımızda sizlere merhaba diyoruz.

2016 yılı ekonomi verilerinin düşük gelmesi, imalat sektöründe daralmaya sebebiyet verirken, işgücü istihdamında yaşanan olumsuz göstergelerde işsizlik oranın artığını göstermekte.

Ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması için imalat sektörünün desteklenmesi, imalat sektörünün kalifiye eleman sıkıntısının giderilmesi için eğitim sisteminde mesleki eğitimin özendirilmesi gerekmektedir. Eğitimde özellikle üniversitelerin sayısının artığı ülkemizde imalat sektörü ile işbirliği içerisinde eğitim sisteminde revizyona gidilip daha kaliteli ve pratik bilgilerle donanmış nesillerin yetiştirilmesi için projeler hazırlanmalı.

Özellikle ülkemizde imalat sektörünün haritası çıkartılarak, sektörlerin yoğun olduğu bölgelerde merkezden dışa açılım metodu ile sektörlerin bölgesel dağılımlarının sağlanması ile bu bölgelerde yer alan eğitim kurumlarının sektörle iç içe çalışması için stratejiler oluşturulmalı. Yeni sanayi devriminden bahsedilen günümüzde Endüstri 4.0’a uyumlu planlar yapılarak imalat sektörlerinin indekslenip ülke genelinde sektörel imalat haritası oluşturulmalı.

Özellikle ülke genelinde yer alan Ticaret ve Sanayi odaları, İhracat Merkezleri, Sektörel Dernekler, Kalkınma Ajansları, KOSGEB, Mesleki Liseler ve Üniversitelerin oluşturacağı sekötrel Meslek Komitelerin, işbirliği ile zayıf olunan sektörlerde büyümenin sağlanması, rekabettin çok olduğu sektörlerde etik kuralların yeniden belirlenerek ülkemizin 2023 hedefine yönelik endüstriyel stratejileri oluşturulmalıdır. Özellikle Kobi’lerin finansman, pazar ve eleman sıkıntılarının giderilmesi için yeni yol haritası oluşturulmalıdır. Teknolojinin hızla geliştiği yeni ürün ve sektörlerin oluştuğu günümüzde, bu yeni trendlerin çok sıkı takip edilerek oluşturulacak strateji ile bu pazarlarda pay sahibi olabilmek için çalışmalar yapılmalıdır.

Unutulmamalı ki, üretmeden tükettiğimiz her ürün, sermayemizin azalması, dışa bağımlılığımızın artması demektir.

Gelecek sayıda buluşma ümidiyle sağlıcakla kalın.

Saygılarmla.

Ahmet Pelit

  • Arşiv Sayısı : 51
  • Son Sayı : Ocak-Şubat 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : 2 Aylık

Metal Makina Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017