Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Otomasyon - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Otomasyon

Otomasyon Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Otomasyon adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Otomasyon Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Otomasyon

Sektörel Dergisi

NESNELERİN İNTERNETİ

Nesnelerin internet’i açısından, nesne kavramı oldukça geniş bir anlama sahiptir. Her türlü izleme cihazları, sensörler, biochipler veya erişim düzenekleri nesne olarak nitelendiriliyor. Bir cihazın “akıllı” sayılabilmesi ve nesne olarak nitelendirilebilmesi için tekil bir isme sahip olması, bağlanılabilir olması ve bir sensörünün olmasına ihtiyacı vardır. Bu sayede, akıllı nesne dünyanın herhangi bir yerinden erişilebilir ve kontrol edilebilir hale gelmektedir. Nesnelerin interneti uygulamaları, sensörlerin tek tek erişilebilir olmasından başka, pek çok sensörün verisinin birleştirilerek değer üretilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.Fiziksel ortamlardan akarak gelen yüksek miktardaki sensör verilerinin (data), yapılan değerlendirmelerin ardından bilgi olarak operatörlere veya ilgili kişilere iletilmesi ya da verinin sistemler yardımıyla işlenerek bir faaliyet icra edilmesi sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında nesnelerin internetinin büyük veri kavramları ve uygulamaları ile iç içe olduğu görülüyor.

Nesnelerin interneti uygulanması aralıksız bir süreç olarak devam ederken, otomasyon sektörüne hem bazı zorluklar, hem de büyük potansiyel ve imkanlar getiriyor. Endüstriyel dijitalleşmenin temel unsurları, toplu sistem dahilinde birbiriyle iletişim kurabilen ve kendi kendilerini kontrol ve regüle edebilen tekil komponentlerdir. Bu değişim süreci içerisinde insanların görevleri de, salt makine kullanıcılığından, karmaşık sorunların çözülmesi, proseslerin iyileştirilmesi yönünde farklılaşıyor. Bu nedenle, geleceğin üretim ortamını tasarlarken, yeni teknolojiler, teknolojik gelişmelere ayak uydurabilen mesleki ve ileri eğitim ve insandan oluşan üç faktörlü bir stratejiye odaklanmak büyük önem taşıyor.

Dijitalizasyon ile giderek artan sayıda akıllı ürünler üretilecek. Bir sistemin tekil elemanları gelecekte birbiriyle iletişim halinde olacak ve kendi kendilerini kontrol edebilecek, ayarlayabilecektir. Endüstriyel dijitalleşmenin çekirdeğini oluşturacak olan bu ürünler, yüksek işlevsellikleri sayesinde üretkenlik ve kalite gibi klasik kriterler kadar farklılaştırılmış, özel ihtiyaca uygun üretim kriterine de hizmet edecekler gibi gözüküyor.

Gelecek sayıda görüşmek üzere…

  • Arşiv Sayısı : 48
  • Son Sayı : Nisan 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Otomasyon Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017