Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Para - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Para

Para Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Para adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Para Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Para

İş Dünyası Dergisi

Korkuya kapılanlar geleceklerini kurban eder!

EKONOMİLERİN seyrinde her zaman psikolojik faktörler önemli olmuştur. Örneğin iş dünyasında herkes bir kriz beklentisi içine girmişse artık kriz kaçınılmaz olur. Peş peşe senaryolar yazılır. Peşinden kriz kapıyı çalar. Bu geçmişte hep böyle oldu. Şimdilerde yine piyasalarda farklı sesler yükseliyor. Oysa resesyondan çıkış için olumlu bir hava var. Ekonomistler 2017 için ‘dünyada toparlanma yılı olacak’ diyor. Bunu Dünya Bankası ve IMF’nin 2017 büyüme tahminleri de destekliyor. Küresel ekonomi için büyüme yılı olarak görülen bir sene için bizim umutsuzluğa kapılmamız çok yanlış. Başta Rusya, Irak ve diğer komşu ülkelerle başlayan pozitif ilişkiler dönemi ekonomimize ivme katacaktır.

Durgunluk yani şimdiki adıyla resesyonun tarihi çok ama çok eskilere gidiyor. İlk çağlarda tarım toplumlarında kıtlık ve kuraklık sonraları hep durgunluklar yaşanmış. Bunların en ünlüsü ise Kuran’ı Kerim’de Yusuf Suresi’nde yer alır. Surede yedi yıl üst üste yaşanan kuraklıktan söz edilir. O yıllarda bu kıtlıklara çözüm için bolluk dönemlerinde stoklar oluşturulurdu. Günümüzde kıtlık korkularının yerini ekonomik resesyonlar aldı.

Büyümenin durduğu, büyüme yollarının tıkandığı bu dönemlerde tıpkı binlerce yıl önce olduğu gibi tampon stoklar hemen devreye giremedi. Resesyonların yaşandığı bu dönemde şirketler kabuğuna çekilmeye başladı. Birçok yönetici paniğe kapılmış durumda. İşyerlerinde sıkıyönetim uygulamaları, maliyet kısıntıları, tasarruf genelgeleri, reklam ve eğitim harcamalarının azaltılması dikkat çekiyor. Bazı firmalar yeni ürün geliştirmiyor. İyi, kaliteli yetişmiş kadroları kapının önüne koyuyorlar. Yeni bir ruh kazanmak için tecrübeli yöneticilerinden faydalanmıyor. Üretilen yeni fikirleri ‘işimi kaybederim’ korkusu ile görmezden gelenler var. Kısaca cesaret ve iyimserlik rafa kalkmış durumda. Peki, ne yapmak gerekir?

İyi yöneticiler büyümenin yavaşladığı, durduğu veya eksiye gittiği dönemler için erken uyarı sistemi kurar. Hatta tedbirlerini işler iyiyken alırlar. Tıpkı binlerce yıl önceki kıtlık dönemleri öncesi yapılan tampon stoklar misali stoklarını hazır tutarlar. Çünkü her iyi yönetici bir süre sonra gelişme döneminin yeniden geleceğini bilir. Yine böyle zamanlarda işyeri demokrasisi yaygınlaştırılmalıdır. Ürün ve iş standartlarını düşürmek yerine tam aksine güçlendirmelidir. Ayakta kalma endişesi ile fırsatların kaçmasına izin verilmemelidir.

Ekonomi yönetimi ve TCMB Başkanı, hemen şimdi kriz tellallarına geçit vermeden pozitif bir algı ile piyasadaki dedikodu sisini kısa sürede dağıtmalı. Bu yapılırsa piyasalar yeniden yükselişe geçer. Unutmamak gerekir ki olumlu bir algının oluşturulması aylar, hatta yıllar alabilir. Ancak olumsuz tutumlar ve olaylar, oluşan olumlu algıyı kısa sürede bozabilir. Bizler, sanayicilerimiz, iş insanlarımız, yöneticiler Türkiye’ye, ekonomisine inanıyoruz. Biliyoruz ki bu kara bulutlar gidecek. Güneş tekrar ısıtan yüzünü göstermeye başlayacak. Hatta tünelin ucunda ışık göründü. Bize göre bu dönemde korkuya kapılanlar bir anlamda geleceklerini kurban etmiş olacaklar.

İyi haftalar dileğiyle…

Oğuz Demir

  • Arşiv Sayısı : 54
  • Son Sayı : 15-21 Ocak 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Haftalık

Para Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017