Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Para - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Para

Para Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Para adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Para Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Para

İş Dünyası Dergisi

Fenerbahçe ve ekonomi!

GEÇEN hafta Çarşamba gecesi Kadıköy Ülker Şükrü Saracoğlu Stadı’nda ilginç bir kupa yarı final maçı yaşandı. Ziraat Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe ile Medipol Başakşehir takımları karşılaştı. Müsabakayı penaltı atışları sonrası Medipol Başakşehir takımı kazandı. Ve Fenerbahçe’yi kupa dışı bıraktı.

Maç normal sıradan bir kupa maçıydı. Ancak tribünlerdeki seyirci sayısı çok önemliydi. Bilet fiyatlarının 30 TL’ye indirilmesine karşılık tribünlerin yarısı bile dolmamıştı. Ki son iki yıldır stadın tribünleri bu kadar da dolmuyor. Oysa bu stad birkaç yıl önce haftalar boyu 55 bin kadın ve çocuk tarafından adeta istila edilmişti. Hatta onbinlerce kadın ve çocuk stada giremeyip dışarıda kalmıştı. Peki ne oldu da o günlerden bu günlere gelindi…

Bu durum sadece ekonomik gerekçelerle veya eko-politik bir söylemle açıklanamaz. Evet bir gerçek var. Başkan Aziz Yıldırım Fenerbahçe için çok çile çekti. Hapis yattı.

Ancak Aziz bey bilmeli ki çekilen çile kimseye ömür boyu koltukta oturma ve kulübü şahsi malı gibi yönetme hakkı vermez.

Mevcut durum Ömer Seyfettin’in “Diyet” hikayesine çok benziyor!

Ali Şen de bir şampiyonluktan sonra benzer bir sürece girmişti. Futbolcular Oğuz Çetin ve Aykut Kocaman’ı kadro dışı bırakmış ikinci ligden Tuncay ve Benhur adlı oyuncuları almıştı. Bu oyuncular daha sonra Fenerbahçe’de veya başka bir takımda varlık gösteremediler.

Bize göre statta yaşanan seyirci azlığının en önemli sebebi Aziz Yıldırım’ın takımı sıradanlaştırması. En kötü dönemlerinde her maç asgari 7-8 pozisyona giren takım uzun süredir pozisyon olarak 3’ü aşamıyor.

Sahadaki oyuncular ‘çaylaklar’ gibi pas vermek yerine rastgele topa vurup şut atarak pozisyonları harcıyor ya da defanstan çıkarmaya çalışıyor.

Takımın teknik patronu Dick Advocaat, yönetim verdiği sözleri tutmayınca ipin ucunu çoktan bıraktı. O kadar ki sahada takımı yönetip, oyuna müdahele etmeyi bile unutuyor. Maçın 86’ncı dakikasında tabela üzerinde tur atlayan takım Fenerbahçe’ydi. Ve iki değişiklik hakkı vardı. Advocaat tribündeki seyirciler gibi maçı izledi. Yönetmedi. Fenerbahçe gol yedi. Seyirci baskısı ile oyuncu değiştirdi. Aslında bu durum aylardır yaşanıyor. Aziz bey veya bir başka Fenerbahçe yöneticisi, kendi şirketlerini felakete götüren bir CEO’ya böyle mi yapar? Şirketin batışını mı seyreder yoksa o CEO’yu hemen görevden alıp kangren olmadan yaraya müdahale mi eder? Bize göre Şubat ayı başında Advocaat’ın kontratı feshedilip takım genç bir çalıştırıcıya teslim edilmeliydi.

Yine gözlemimize göre Aziz Yıldırım ve yönetim son 5 yılda transferleri hep geç tamamlıyor. Sezon başlamak üzere iken tamamlanan transferlerin takıma alışma süreci içinde puan kayıpları oluyor. Bu noktada yapılan açıklamalar boş çıkıyor. Örneğin geçen Ocak ayı sonunda Aziz Yıldırım ve Mahmut Uslu bir transferi tamamlamak üzereyiz dediler ama bu gerçekleşmedi.

Sonuç olarak yeni bir vizyon ile takıma ve taraftara yeni bir heyecan kazandırılmadığı takdirde on yıllar süren şampiyonluk hasreti Fenerbahçe’nin de başına gelebilir.

Not: Bir istihbarat bilgisi. Fenerbahçe yönetimi Aykut Kocaman ile anlaştı.

Ekonomiye gelince…

Bütçe konusunda bir gevşeme varmış gibi görünse de gelecek aylarda bir sorun yaşanmayacağını düşünüyoruz. Ancak esas sorun ihracatta. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yüzde 15’lik artış hedefine ulaşılması biraz zor görünüyor. Çünkü tekstil ve konfeksiyon ihracatında artışın sınırına geldik ve rakipler iyice çoğaldı.

Demir-çelik’te ihracat artınca iç pazarda inşaatçılar demir bulamıyor. Beyaz eşya ve elektronikte ihracat sürüyor ama yeni pazar bulmak kolay değil.Otomotivdeki ihracat kıpırdanması ise yüzde 15’lik artışın gerçekleştirilmesine yetmez.

Hükümetin yatırımlar ve özellikle de ihracat konusunda yepyeni bir vizyon ve yol haritasını devreye alması şart.

İyi haftalar dileğiyle...

Oğuz Demir

  • Arşiv Sayısı : 72
  • Son Sayı : 21-27 Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Haftalık

Para Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017