Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Para - İş Dünyası Dergisi
Ana Sayfa > Para

Para Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Para adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Para Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Para

İş Dünyası Dergisi

Herakles Lahdi fırsatını değerlendirebiliriz

TÜRKİYE kısa süre önce uluslararası alanda önemli bir başarıya imza attı. 200 yıldır adeta yağmalanan Anadolu topraklarından kaçırılan binlerce tarihi eserden önemli bir parçanın iadesi konusunda anlaşmaya varıldı. Cenevre Üniversitesi’nin davetlisi olarak Herakles Lahdi’nin sergisinin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Eylül ayında lahdin Türkiye’ye iade edileceğini kamuoyuna açıkladı. Evet 2001 yılında İsviçre’ye kaçırılan ve 2010 yılında Cenevre’de yakalanan Perge kökenli Herakles Lahdi, İsviçre’de üç ay sergilendikten sonra Eylül ayında Türkiye’ye iade edilecek.

İşin hukuksal başarısı ile birlikte birçok önemli boyutu bulunuyor.

Birincisi Türkiye hala arkeolojik ve kültürel miras için hedef ülke.

İsviçre gibi ülkeler ise pazar. Bu da şu anlama geliyor; alıcısı ve satıcısı olduğu sürece kaçak kazılar, Türkiye gibi ülkeler için oldukça büyük bir dert. Türkiye’de hala sayıları on binlerle ifade edilebilecek, definecilikle ilgilenen insanın olduğu bilinen bir gerçek. Bunun önleminin nasıl alınacağı ise hala netlik kazanmış değil.

Söz konusu eser, adından da anlaşılacağı gibi antik Yunan mitolojisinin en sevilen kahramanlarından biri olan yarı tanrı Herakles’e ait. Herakles’in yapması gereken 12 görevinin yüksek kabartma ile dört bir kenarına işlendiği bu özel lahit, MS 2. yüzyılda Anadolu’da mermer atölyesinde işlenmiş. Lahit Antalya sınırları içinde bulunan antik Perge kentinde 1960’lı yıllarda kaçak kazı ile bulunuyor. 2000’li yıllara kadar nerede olduğu bilinmiyor. 2001 yılında ise İsviçre’de bir sanat galerisinde ortaya çıkıyor.

Phoenix Antik Sanat Galerisi 2001 yılında aldığı lahdi 2003 yılında restore ettirmek için Londra’ya gönderir. Eserin onarımı 2009 yılında tamamlanır ve 2010 yılında Cenevre’ye geri gönderilir. 2005 yılında İsviçre, Kültürel ve Tarihsel Mirasın yerinde korunması anlaşmasına ilişkin yasayı çıkarınca, 2010 yılında yakalanan esere el konuluyor.

Sonraki tüm detaylar ise polisiye bir süreç. İsviçreli yetkililer birçok analiz ve incelemeden sonra eserin Türkiye’den kaçırıldığına ikna oluyor ve iade süreci başlıyor.

Lahdin üç ay Cenevre’de sergilenmesi için bir sergi planlanıyor ve açılışa Türkiye’den bakanlık düzeyinde katılım ile UNESCO Genel Direktörü de katılıyor.

Konunun bir diğer önemli boyutu ise, UNESCO’nun katılımı. Çünkü Avrupa’dan ilk kez bu kapsamda bir eser iade ediliyor ve UNESCO konuyu uluslararası boyuta çekiyor.

Diğer çok önemli boyut ise, özellikle Cenevre basını ve halkının Herakles Lahdini çok sevmesi ve konunun medyada büyük yer bulması. Bu önemli, çünkü hem İsviçre hem de Cenevre’nin turizm potansiyeli oldukça yüksek. Herakles Lahdi ile tüm gözler Türkiye’ye ve Antalya’ya çevrilmişken, bu fırsatı değerlendirmek de bize düşüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Tanıtma Genel Müdürlüğü bu konuyu bir potansiyel olarak görüp Cenevre ve İsviçrelileri Türkiye’ye çekmek için bir girişim yapabilirdi ama maalesef bu yapılmadı. Ancak hala geç kalınmış sayılmaz. Eğer bu iş planlanabilir ve yapılırsa İsviçre ve Cenevre’den oldukça önemli bir turizm girdisi Antalya ve Perge üzerinden yakalanabilir.

Hem Perge için hem de Türkiye için hayırlı olsun dileklerimizle…

Oğuz Demir

  • Arşiv Sayısı : 80
  • Son Sayı : 16-22 Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Haftalık

Para Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017