Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
PCnet - Teknoloji Bilişim Dergisi
Ana Sayfa > PCnet

PCnet Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj PCnet adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

PCnet Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

PCnet

Teknoloji Bilişim Dergisi

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım

Dergilerin ilk sayfasında gördüğünüz editörün köşesi, aslında o derginin en son yazılan sayfasıdır. Editör o ayki tüm konuları inceler, sayfaları kontrol eder, köşe yazısında nelerden bahsedeceğini belirler, belki dergideki konulardan biriyle ilgili bir anısını anlatır… En azından benim için hep öyle oldu. Ancak bu ay ne yazacağım günler öncesinden belliydi. Yine de elim bir türlü klavyeye gitmedi ve yazmam gereken şu cümleyi yine son güne bıraktım: Yirmi yıl süren uzun bir teknoloji yolculuğunun ardından, PCnet dergisi bu sayısıyla yayın hayatına veda ediyor.

Ekim ayının ortalarında yöneticimizden bu haberi aldıktan sonra PCnet arşivlerini karıştırıp PCnet’in ilk sayısını buldum. Doğrusu, 14 yıldır bu dergiye emek vermeme rağmen, ilk sayısını inceleme fırsatını hiç bulamamıştım. Aslına bakılırsa ben kısa süre önce arşivin tozlu raflarında onu bulana kadar ilk sayının kayıp olduğu sanılıyordu. PCnet’in 400.000 TL fiyatlı ilk sayısının kapağında Windows 98 Beta 2, çevirmeli modem testi, Türksat 1C, “internette muhabbetin dayanılmaz çekiciliği” gibi konular var. Nasıl ki bugünkü bir gencin o konulardan anlam çıkarması zorsa, ilk PCnet editörlerinin de bugünkü PCnet’te yazdıklarımızı hayal etmekte zorlanacağından eminim.

20 yıl içinde hem teknoloji hem de yayıncılık endüstrileri akıl almaz gelişmeler kat etti. PCnet ekibi ve okurları da bunlara birlikte şahitlik etti. “İnternet diye bir şey varmış, haberleri oradan okuyabiliyormuşsun.” sözlerini duyduğumuz zamandan, haberlerin çoğunlukla internetten okunduğu zamana geldik. Dijital devrim, basılı yayınların yakalamasının mümkün olmadığı bir hızla, basılı yayınlarda mümkün olmayan etkileşimlerle içeriğe ulaşılmasını sağladı. İşte o yüzden bu PCnet, son PCnet.

Elbette Türkiye’de teknoloji yayıncılığının öncülerinden olan PCnet, dijital devrimi anlamakta zorlanan, ona uyum sağlamamakta direnen yayınlardan biri değil. Her ay sizinle buluşan, teknoloji dünyasındaki yenilikleri kâğıt kokusuyla birlikte içinize çektiğiniz basılı dergimize üzülerek son versek de PCnet sona ermiyor. PCnet, teknoloji yayıncılığında Türkiye’nin en güçlü markalarından birisi ve öyle olmaya devam edecek. Bugüne dek “PCnet Online” adıyla andığımız web sitemiz kısa bir süre sonra yenilenerek “PCnet” adını alacak ve çok daha güçlü bir şekilde, çok daha sık güncellenen içeriğiyle yoluna devam edecek.

Benim “Yerdeniz”le tanıdığım yazar Ursula K. Le Guin, “Yolculuğun sonunda varabileceğiniz bir yer olması iyidir ama” der, “önemli olan yolcuğun kendisidir”. Yolun sonuna gelmişken, bu müthiş yolculuk boyunca bize eşlik herkese teşekkür etmem gerekiyor. 20 yıl içinde PCnet’e imza atmış 100’den fazla yönetici, editör, yazar, görsel yönetmen ve sayfa tasarımcısı var. Teşekkürler! Ama asıl teşekkür, PCnet’in herhangi bir sayısını okumuş, oradan bir şeyler öğrenmiş, kendisini teknoloji dünyasına daha yakın hissetmiş yüz binlerce PCnet okuruna…

Gelişmeler için beni Twitter hesabımdan (@maxcoder) takip edebilirsiniz. İnternette görüşmek üzere…

Selim Şumlu

  • Arşiv Sayısı : 59
  • Son Sayı : Kasım 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

PCnet Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017