Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Popular Science - Bilim Sağlık Dergisi
Ana Sayfa > Popular Science

Popular Science Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Popular Science adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Popular Science Dergisi Emeği Geçenler

ABONE OL

Popular Science

Bilim Sağlık Dergisi

Elon Musk’ın rüyaları

Hesaplama gücü çok yüksek bir bilgisayar yapmak insanlık için heyecan verici bir meydan okuma olmuştur her zaman. Fakat bu noktada asıl zorluğun insan gibi düşünebilen bir zeka yaratmak olduğunu hep biliyorduk. Yakın sayılabilecek bir zamanda öğrenebilen bilgisayarlar da yaptık. Fakat hala düşünebilen bir zeka yapabilmiş değiliz.

Dahası bunun tam olarak nasıl olabileceği konusunda bir fikrimiz bile yok çünkü henüz insan bilincini tam olarak çözümleyemedik. Anlayamadığımız bir şeyi de kopyalayamıyoruz doğal olarak. Bilinci yapay olarak üretemiyor oluşumuz en büyük açmazlarımızdan biri ve öyle görünüyor ki bu engeli uzun bir süre daha aşmamız mümkün olmayacak. Popular Science’ın üniversite panellerinin en gözde konularından biri olan yapay zeka alanındaki son yenilikleri derlediğimiz Kabuktaki Hayalet başlıklı yazımız, Demir Adam Tony Stark’ın gerçek dünyada vücut bulmuş hali olan Elon Musk’ın en son girişimi olan Neuralink’i anlatıyor. Temel olarak Musk, yapay zekanın kendi bilincini “tesadüfen” oluşturup insanlığa düşman olma riskine karşı, insan beynini kontrollü bir şekilde yapay zekanın teknolojik üstünlükleriyle donatmak istiyor. Böylece bilinç yani bulmacanın en büyük eksik parçası daha en başta yerine konmuş olacak.

Dünyanın mevcut durumuna baktığımızda, sürekli övünüp durduğumuz “insan ahlakı”nın gezegeni pek de sıkı sıkıya sarmaladığını söyleyemeyiz. Dolayısıyla insanlığın önde gelenleri bizi sürekli yapay zekanın insanlık için tehlikeli olabileceğine dair uyarırken, gerçek anlamda insan gibi düşünebilen bir yapay zeka yaratmak, çözüm yolunda atılacak en yanlış adımlardan biri olabilir.

Şu aşamada yanılıyor olmayı dilemekten başka yapabileceğimiz bir şey Yazı işleri müdürü Jacob Ward yok ne yazık ki.

ŞAHİN EKŞİOĞLU

  • Arşiv Sayısı : 11
  • Son Sayı : Mayıs 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Popular Science Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017