Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Şamata Magazin - Şehir Yaşam Dergisi
Ana Sayfa > Şamata Magazin

Şamata Magazin Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Şamata Magazin adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Şamata Magazin Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Şamata Magazin

Şehir Yaşam Dergisi

Benim Hala Umudum Var

Bir yılı daha bitirip, ‘adettendir’ diye yepyeni yılı karşılamaya, hem de görkemli kutlamalara hazırlanıyorduk ki, üst üste gelen haberlerle üzüldük ve kahrolduk hepimiz.

Aslında tam da yeri gelmişken, neden mutsuz olduğumuzu yazacaktım bu sayımızda; hani o minik sıralarda otururken en heyecanlı yaşlarımızda ‘konuşmayın, susun, gülmeyin, dinleyin’ diye bağıran öğretmenden, ‘icat çıkarma başımıza’ diyen anneanneden, ‘komşunun çocuğu kadar olamadın’ diyen babadan, ‘kalk abinin yemeğini hazırla kızım’ diyen anneden bahsedecektim. Tam da çocukluğumuzun taa derinlerine inecektim, tüm bu kavgaların ve mutsuzluğumuzun sebebini çocukluğumuzda arayacaktım.

Ama bu düşündüklerim, çok masum kaldı yaşadıklarımızın yanında.

Tam da sevgisizliğin sebep olduğu toplumsal mutsuzluk ve acılarımızdan bahsedecektim, “Sevin” diyecektim “sevgi ile” diyecektim. Tam da heyecanla önsözüme başladığım şu saniyelerde; sevginin iyileştirici bir gücü olduğuna inanan, kitapları ile kitleleri peşinden sürükleyen, meleklerin kendisine ve inananlara yardım ettiğini anlatan yazar Beki İkela Erikli’nin öldürüldüğü haberini aldık. Bu cümlede terslik aramayın, bildiğin öldürüldü. Sebebini anlamadığım birçok ölümler gibi buna da tanıklık ettik. Belki de tarihin bu kirli oyununa tanıklık etmek için görevliyiz bizler.

Bu yıl kirli bir yıl oldu. Bitmeyen şehit haberlerimize bir yenisi daha eklendi. Yasını tuttuk. Acılarımız dinmiyor, daha birinin yaralarını sarmadan bir yenisi ekleniyor hafızalarımıza. Rahmet dilemekten, kınamaktan dua etmekten öteye geçmeyen yorumlar yaptık sadece.

Nasıl hatırlayacağız 2016’yı?

Öyle önemli olaylar oldu ki, her yeni şok eskilerin üzerini kapadı.

Ve ne öğrendik 2016’dan.

En çok unutmayı öğrendik. Her yeni ‘şok haber’ unutturdu bir önceki ‘son dakika haberini’. Keşke öğrenmese idik, keşke unutmasa idik. Biz unutsak da nafile, bir bir düşüyor takvim yapraklarına bu kara günler. Hala çözülemeyen sorunları, savaşları yazacak tarihin sarı sayfaları. Yıllar sonra okuyanların bari kitabı kapattıktan sonra ‘yurtta barış dünyada barış’ı tam anlamıyla yaşıyor olmalarını umut ediyorum. Tarih unutturmaz ders verir, almasını bilene.

Hızla yayılan sosyal medya yorumlarında beni heyecanlandıran; karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun kararttığı profiline bir beyaz nokta koyarak düştüğü not oldu: “Bu siyahı ben çizdim. Siyahın içinde küçük bir nokta var ya, O, umut işte. Benim hala bir umudum var”

Ben şahsım adına payıma düşen umudun en büyüğünü kullanıyor olacağım, tarihe tanıklık ettiğim tüm bu olaylara üzülüyor olduğum kadar umutlanacağım da.

Tam da bu noktada umutlarınıza merhem olacak bir dosya hazırladık sizlere. Ünlü astrolog Şebnem Ekşib 2017’yi yorumladı. Falsız kalmadık ve 2017’de bizleri neler bekliyor öğrendik. Öyle hemen umutsuzlanmayın, yeni iş imkanları, yatırımlar için yeni fırsatlar var yeni yılda. Ve tabi aşk üzerine özel yorumlar var. Dahası bu yıl evlenmeyi planlayanlara; nikah tarihi olarak 5 Mayıs ile 15 Haziran arası öneriliyor, bizden söylemesi.

Sıradan bir esnafın sihirbaza dönüşmesinin hikayesini göreceksiniz ilerleyen sayfalarımızda. İllüzyonist Mandrake Kemal , bir yetenek yarışmasının çok öncesinde başlayan hikayesini taçlandırdığı mesleğinin zirvesinde, 60 yaşında hala çevresini büyülüyor. Binlerce çocuğun meraklı bakışları arasında Türkiye turnesine çıkıyor.

Ve tabi tarihi Osmanlı’ya dayanan bir yemek kültürümüzü, Ocakbaşı lezzetlerini sizler için taşıdık sayfalarımıza. Leziz olduğu kadar görsel şölenlerle de iştah kabartan bu mekanlar lezzet avcılarının vazgeçilmezler listesine girecek.

Ve Zumba..

Hiç spor yapmayanları bile yerinde oturtmayan bu aktiviteyi Zumba eğitmeni Funda Ertürkmen’den dinledik. Ender Türkkan bu röportajı yaparken çok eğlendi, siz de okuyunca eğleneceksiniz.

Ve bu ay dergimizde Ender Türkkan özel haberlerini okurken zevk alacağınızdan eminiz. Zira kendisi ile uzun bir yolculuğa çıktık size yapacağımız sürprizlere hazırlıklı olun.

Ve 2017‘de umutlu olun, mutlu olun, sağlıklı olun, güzel olun, kalbinizde ve çevrenizde sadece güzel insanları barındırın, olmuyorsa güzelleştirin. Bu bir başlangıç olsun size. Biz güzel bir sayı hazırladık, siz de keyifle okuyun okutun.

Mutlu Yıllar

Seycan Akman

  • Arşiv Sayısı : 49
  • Son Sayı : Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Şamata Magazin Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017