Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Şemsiye - Sektörel Dergisi
Ana Sayfa > Şemsiye

Şemsiye Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Şemsiye adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Şemsiye Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Şemsiye

Sektörel Dergisi

Trafik kazalarını nasıl önleriz?

TRAFİK sigortası primlerinden şikayetçi oluyoruz. Tüketici haklı da. Evet, geçtiğimiz senelerde primlerin artışı tüketicilerin canını yaktı. Hazine müdahale etti ve fiyatlar düşürüldü. Hazine, tüketicilerin haklarını korumak için elinden geleni yapıyor. Çoğu zaman dünyadaki standartların bile üzerine çıktığını söyleyebilirim bu konuda. Teminatlar dünya standartlarında, ama primler 100-150 dolar seviyesinde. Bu trafik sigortası primlerinin bir benzeri dünyada yok. Ama teminatlarımız dünya standartlarında.

Hizmette aksama olmamalı
Tabii ki ben bir tüketici olarak belki durumdan memnunum.Ama bu sefer de indirimli fiyatlardan trafik poliçesi kestirecek şirket bulamıyorum. Hadi bulduk diyelim, yakında hizmet kalitesinde düşme olursa ne olacak? Servis hizmetlerinde, parça tedarikinde sıkıntı olmaya başlarsa ne olacak? Olmaz, ama ya olursa? Çünkü sigorta şirketleri bu fiyatlardan zarar ettikleri konusunda ısrarla direniyor. Bir orta yol bulunması şart. Havuz sık kaza yapan araçlar için bir çare olacak mı? Göreceğiz. Hep aynı şeyleri tartışıyoruz. Biraz da işin başka tarafına bakmalı. Yani bu trafik kazalarının azaltılması gerekiyor. Duble yollar, gelişmiş teknoloji ile donatılmış otomobiller ve yollarda alınan önlemler ne yazık ki kazaları azaltmıyor. Burada biz sürücülere iş düşüyor. Araçlarımızı daha dikkatli kullanmalıyız. Trafik kurallarına uymalıyız, fakat ne yaparsak yapalım birçok kaza da karşınızdaki araç nedeniyle oluyor. Sizin dikkatli araç kullanmanız yetmiyor, karşınızdaki araç sürücüsünün de en az sizin kadar dikkatli olması gerekiyor.

Dürüst olmak yeter
Kazalarda suistimaller de önemli bir yer tutuyor. Sigortalıların suistimallere başvurmaması gerekiyor. Nasıl olsa sigorta şirketi hasarımı karşılayacak diye dikkatsiz araç kullanmamak gerekiyor. Ya da olan bir hasarın yanına evvelden olmuş kazaları da eklememek gerekiyor. Sigortalılar bunlara dikkat ettikleri sürece sıkıntı yok. Canınıza bir zarar gelmesin yeter, gerisini sigorta şirketleri halleder. Ama ne olursa olsun karşılıklı dürüst olmak şart.

Axa, dördüncü kez ‘En Etik Şirket’

AXA Sigorta, Etik Değerler Merkezi (EDMER) tarafından gerçekleştirilen ETİKA Türkiye Etik Ödülleri’nde dördüncü kez ‘Türkiye’nin En Etik Şirketleri’ ödülüne layık görüldü. Axa Sigorta Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Ali Erlat, her alanda sürdürülebilir başarının önemine inandıklarının altını çizdi. Erlat, “Axa Sigorta’nın kurumsal değerlerinin temelini oluşturan ve işimizin her alanında uygulamaya azami özen gösterdiğimiz etik iş anlayışımız kurulduğumuz günden bu yana pusulamız olmuştur. Bu ödül yaptığımız her işte etik değerlerinden asla vazgeçmeyen çalışma arkadaşlarımızın başarısıdır” diye konuştu.

Allianz, kritik hastalıklarda kadınların yanında

ERKEN tanı ve tedavi süreçlerinde müşterilerine destek olmayı hedefleyen Allianz Türkiye, ‘Sağlık Destek Programı Meme Kanseri Erken Tanı Projesi’ni devreye aldı. Modüler Sağlık Sigortası bulunan 40 yaş üstü tüm kadınlara anlaşmalı kurumlarda yılda bir kez ücretsiz mamografi teminatı sunan şirket, projenin ilk yılında İstanbul’da farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Meme kanserinin kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer aldığına işaret eden Allianz Türkiye Sağlık Genel Müdür Yardımcısı Pınar Oruç Lembet, kanserden ölümlerin yüzde 14’ünden sorumlu olan meme kanserinde erken tanının hayat kurtardığını belirtti.

1 TL’ye ‘Hoşgeldik’ hediyesi

SEKTÖRÜN en yeni aktörü Quick Sigorta, müşterilerine “Hoşgeldik” hediyesi veriyor.
Quick Sigorta’dan kasko veya trafik sigortası alan herkese, Quick Süper Asistans
Paketi sadece 1 TL’ye sunuluyor. “Hoşgeldik hediyesini kaçırmayın, Süper Asistans Paketi olmadan yola çıkmayın” sloganıyla sosyal medya üzerinden yapılan tanıtımlarda kaza ve arıza halinde çekici hizmeti, lastik değiştirme, araç kurtarma, ambulans ve acil sağlık desteği, arıza ve kaza halinde konaklama ve ulaşım desteğinin 1 TL olduğu belirtiliyor.

Can Kantar

  • Arşiv Sayısı : 31
  • Son Sayı : Temmuz 2017
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Şemsiye Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017