Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Tempo - Haber Aktüel Dergisi
Ana Sayfa > Tempo

Tempo Dergisi Mesaj Gönderin

LütfenDikkat! Buradan göndereceğiniz mesaj Tempo adlı yayının yetkilisine gönderilecektir. Göndereceğiniz mesajın doğru adrese gitmeme ihtimalini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Tempo Dergisi Emeği Geçenler

HEMEN OKU

Tempo

Haber Aktüel Dergisi

YIL BİTERKEN, dergimizin kapağını 2016’nın en iyi tasarımlarına ayırmak istedik. Seçim hiç zor olmadı. Çünkü Tempo’nun da dahil olduğu Türkiye’nin en büyük dergi grubu Doğan Burda bu açıdan hayli verimli. Dergi grubumuzda hemen her alanın uzmanı var. Biz de mimari, tasarım, otomobil, moda, takı, saat, teknoloji, yat başlıklarındaki ‘en iyi’leri seçmeyi, her biri bu alanlarda dergi hazırlayan editör arkadaşlarımıza bıraktık. Yıl boyunca, kendi alanlarını didik didik inceleyen editörlerden daha iyi kim seçim yapabilirdi? Ortaya ilham verici sonuçlar çıktı. 40’ncı sayfamızdan itibaren bu ufuk açıcı tasarımları görebilir, editörlerin neden bu seçimi yaptıklarına dair bilgileri bulabilirsiniz.

AKIMLAR NEREYE GİTTİ?

Bu ayki Tempo’yu hazırlarken, söyleşi yaptığımız iki değerli ismin, ressam Hülya Botasun ile yazar-şair Refik Durbaş’ın farklı alanlarda çalışmalarına rağmen ortak bazı noktalarda buluştuklarını fark ettim.

Botasun, günümüzde resimde akımın kalmadığını, Durbaş da aynı şekilde şiirde akımın kalmadığını söylüyor. Yine her ikisi de eskiden sanatçıların ve yazarların kolektif çalışma bilincini, bir araya gelmelerini, günümüzde bunların kalmadığını hatırlatıyor. Zaten akımların kalmamasının nedeni de bu. Kolektif hareketler kalmayınca ister yazarlık olsun, ister ressamlık herkes kendi yolunda ilerliyor. Durbaş bununla ilgili "Şairler bir araya gelmezse, bir derginin, yayının iskeletini ürünleriyle oluşturmazsa akım nasıl meydana gelecek? Olsa olsa elektrik akımı" olur diyor.

İçinde bulunduğumuz dönem, ileride sanat ve edebiyat dünyası tarafından nasıl değerlendirilecek acaba? Kestirmek zor ama belki de günümüzün bireyciliği, yaratıcı alanlarda özgün olmayı beraberinde getirir. Bu da bu dönemin artısı olur umarım.

TRUMP VE DEMOKRASİ ENDİŞESİ

Bu aralar en çok konuştuğumuz konulardan biri, hiç kuşkusuz Donald Trump’ın Amerikan başkanı seçilmesi. Bununla ilgili de iki konumuz var. İlki, başarılı yazılarıyla sıkı bir hayran kitlesi edinen arkadaşımız Ceren Şehirlioğlu’nun kaleme aldığı Trump portresi... Evet bu aralar çok okudunuz biliyorum ama biz bu kez merceği Trump’ın özel hayatına tuttuk. İlginç notlarla ve anekdotlarla dolu bu portrenin ilginizi çekeceğine eminim.

Ve tabii işin daha çok daha önemli tarafı olan siyasi boyutunu da es geçmedik. Son olarak Trump’ın başkan seçilmesiyle, dünyayı tam anlamıyla bir popülizm dalgası teslim almış gibi duruyor. Burak Tatari, bu popülizmin dünyayı nereye götüreceğini ve demokrasi üzerine beliren şüphe ve endişeleri Koç Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Somer ile konuştu. Somer, yaşadığımız bu dönemi, iki dünya savaşı arasındaki döneme benzetirken, yine o döneme atıfla “Kurumlar elit projesi olarak kalınca halka mal olamadı” diyor. Söyledikleri kısa, net ve anlaşılır. Günümüzü anlamak isteyenlere okumalarını tavsiye ederim.

Tempo’yu yine sanattan, biyografiye; stilden düşünceye farklı ama derinlemesine hikâyelerle hazırladık. Tüm okurlarımıza şimdiden güzel bir yıl diliyorum. İyi okumalar!

Ayşegül Savur Özgen

  • Arşiv Sayısı : 60
  • Son Sayı : Aralık 2016
  • Yayın Türü : E-Dergi
  • Yayın Süresi : Aylık

Tempo Dergisi Tüm Sayıları

ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017